روسيه فرستاده آلمان را در مورد اتهامات مسموميت ناوالنی احضار کرد

آلمان اظهار می دارد که منتقد برجسته ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه در حالی مسموم شده است که وزارت امور خارجه روسيه برلين را به «بلوف زدن» متهم کرده است. وزيران گروه ۷ خواستار آن شده اند که مسکو «فوری» عاملان آن را پيدا کند.

روز سه شنبه وزارت امور خارجه روسيه از سفير آلمان در مسکو خواست در مذاکرات مربوط به اتهاماتی که الکسی نوالنی مسموم شده است شرکت کند.

مقامات در برلين می گويند شواهدی برای حمايت از ادعای خود دارند. مقامات روسيه می گويند دولت آلمان «بلوف زدن» است.

چهره مخالف ناوالنی ماه گذشته پس از آن که در يک پرواز داخلی در روسيه مريض شد، به برلين منتقل شد. پزشکان در برلين می گويند شواهد نشان می دهد که او با عامل اعصاب نويچوک مسموم شده است، بيانيه ای که هيکو مااس وزير امور خارجه آلمان از آن حمايت کرده است.

وزرای گروه 7 خواستار ‘فوری’ روسیه پیدا کردن عاملان

بر اساس بیانیه ای که وزارت امور خارجه آمریکا منتشر کرد، گروه هفت وزیر امور خارجه بعدا روز سه شنبه «مسمومیت تأیید شده» ناوالنی را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «ما وزرای امور خارجه گروه ۷ کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپا، در محکوم کردن، به شدیدترین شرایط ممکن، مسمومیت تأیید شده الکسی نوالنی متحد هستیم.»

“ما از روسیه می خواهیم که شفافیت را فوری و کامل برقرار کند که چه کسی مسئول این حمله مسمومیت نفرت انگیز است و با در نظر گرفتن تعهدات روسیه بر اساس کنوانسیون سلاح های شیمیایی، عاملان آن را به دست عدالت بجا آورد.”

‘دستور کار کثیفسیاسی’

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در فیس بوک نوشت: «این خیلی جدی است که به مقامات آلمانی اجازه دهیم همه چیز را برای خود نگه دارند.» “ما انتظار داریم برلین تمام اطلاعات موجود را ارائه دهد: نتایج مطالعات آزمایشگاهی و ‘شواهد’ که وزارت امور خارجه دارد. ما در انتظار سفیر آلمان در اسمولنسک هستیم.»

ادامه مطلب: در پی حمله ناوالنی، روابط آلمان و روسیه چه خواهد شد؟

او ادعا کرد: “بدیهی است که برلین در حال بلوف زدن است، در خدمت یک دستور کار سیاسی کثیف است.”

روز دوشنبه سازمان ملل متحد خواستار همکاری روسيه در يک تحقيق مستقل در مورد مسموميت شد. کرملین هرگونه دخالتی را تکذیب کرده است.

“سم ممنوعه”

رودریچ کیستویتر کارشناس سیاست خارجی حزب حاکم CDU آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز سه شنبه به دویچه وله گفت آلمان و اروپا باید در مورد «چگونگی مقابله با روسیه» تصمیم بگیرند.

کیسوتر، عضو کمیته امور خارجی پارلمان آلمان می گوید در مسئله این سوال نبود که آیا به کار بر روی خط لوله گاز نورد استریم ۲ از روسیه به آلمان ادامه دهیم یا نه.

وی گفت: مسئله اصلی این است که سم که توسط قوانین بین المللی ممنوع است در داخل روسیه مورد استفاده قرار گرفت.

“ما به یک پاسخ اروپایی نیاز داریم تا نشان دهیم که ما از نزدیک با نظم مبتنی بر قوانین بین المللی که با این رویداد در روسیه به شدت نقض شد همسو هستیم.”

نتایج سم شناسی منتشر نشده است

ناوالنی آخرین منتقدان سطح بالای پوتین است که مسموم شده اند.

او پس از اینکه به برلین منتقل شد، در کما ناشی از پزشکی باقی ماند. دوشنبه از خواب بیدار شد.

آلمان تائيد نکرده است که آيا نتايج کامل آزمايش های سم شناسی را که بر روی ناوالنی انجام شد منتشر خواهند کرد يا نه.

ed, jsi/msh (Interfax, Reuters, AFP)

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

ایندکسر