نظرسنجی: یک سوم مردم آلمان به نظریه های توطئه اعتقاد دارند

یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که سطوح پایین تر آموزش و رای دادن به AfD راست دور، مردم را بیشتر مستعد حمایت از نظریه های توطئه می کند. حدود یک سوم مردم آلمان بر این باورند که «قدرت های مخفی» جهان را کنترل می کنند.

بر اساس یک نظرسنجی جدید که روز یکشنبه منتشر شد، حدود یک سوم مردم آلمان بر این باورند که «قدرت های مخفی» جهان را کنترل می کنند.

حدود ۱۱٪ از پاسخ دهندگان گفته اند که «قطعاً درست» است که قدرت های مخفی جهان را کنترل می کنند، در حالی که ۱۹٪ گفته اند که احتمالاً درست است.

از کسانی که فکر می کردند جهان توسط یک نخبه مخفی کنترل می شود، ۱۳٪ گفته اند که گروه های سایه دار شامل بنگاه های تجاری، بانک ها یا «سرمایه مالی» هستند.

ادامه مطلب: توطئه ها ‘همیشه نظریه های قدرت’ هستند

در مجموع ۱۲٪ سرویس های مخفی مانند سیا، موساد یا کا گ ب که اکنون منحل شده روسیه است، نامگذاری شده اند. حدود ۱۱٪ از «ثروتمندان»، «خانواده های ثروتمند» صحبت می کردند یا خانواده های فردی مانند راکفلرها یا خانواده یهودی روتشیلدها را نام می برد.

از هر شش نفر یک نفر نمی توانست به این سوال پاسخ دهد که کدام قدرت های مخفی درگیر هستند.

با این حال 27 درصد از پاسخگویان گفته اند که این بیانیه احتمالا نادرست است، در حالی که 35 درصد گفته اند که قطعا نادرست است. باقی مانده نمی دانست یا حاضر به گفتن نبود.

رای دهندگان AfD بیشتر احتمال دارد که نظریه های توطئه را باور کنند

این نظرسنجی توسط بنیاد کنراد آدناور آلمان گردآوری شده و توسط دیماپ اینفراتست انجام شده است که بین اکتبر ۲۰۱۹ تا فوریه ۲۰۲۰، پیش از محدودیت های کروناویروس، ۳۲۵۰ نفر را از طریق تلفن نظرسنجی کرده است.

افرادی که سطوح تحصیلات بالاتری داشتند، کمتر به چنین نظریه های توطئه ای اعتقاد داشتند. از هر پنج نفر که از دبيرستان يا دانشگاه فارغ التحصيل شده اند يک نفر گفت با اين بيانيه موافق هستند.

زندگی در آلمان شرقی یا غربی، جوان یا پیر بودن یا مرد بودن یا زن بودن بر اعتقاد به این بیانیه تأثیری نمی گذارد.

با این حال، کسانی که به حزب ملی گرای راست دور AfD رای دادند، به ویژه مستعد بودند که ۵۶٪ آن ها این بیانیه را قطعی یا احتمالاً درست می کردند.

aw/mm (dpa, KNA, epd)

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

ایندکسر