10 نکته برای خرید عینک طبی

اگر پدر و مادری هستید که به دنبال انتخاب درست عینک برای فرزندتان هستید، احتمالاً می‌دانید که رفتن به یک فروشگاه اپتیکال می‌تواند بسیار سخت باشد.

 

فریم عینک کودک کم نداریم . اما مشکل این است که بفهمید کودک شما می‌خواهد از کدام عینک استفاده کند – و آیا این عینک بیشتر از زمانی که به خانه می‌آید دوام خواهد آورد؟

 

در اینجا 10 نکته برای خرید وجود دارد که به شما کمک می کند عینک های طبی را انتخاب کنید که کودک شما دوست دارد و هم شیک و هم بادوام باشد.

 

1. لنزها چقدر ضخیم به نظر می رسند؟

نسخه عینک شما همیشه در انتخاب عینک مورد توجه اصلی قرار می گیرد. قبل از شروع به جستجوی فریم، حتماً با چشم پزشک یا اپتومتریست خود در مورد لنزهای کودک خود مشورت کنید.

اگر نسخه شما به لنزهایی برای کم بینایی شدید نیاز دارد، احتمالاً ضخیم هستند، بنابراین از فریم های بزرگی که لنزها را ضخیم می کند خودداری کنید. علاوه بر این، لنزهای کوچکتر نسبت به لنزهای بزرگتر از همان مواد و نسخه تجویزی، انحرافات بیشتری در نزدیکی لبه لنز دارند، بنابراین خطر تاری دید یا اختلال دید محیطی را کاهش می دهد .

 

2. حتما ظاهری جذاب و مدرن انتخاب کنید

بیشتر کودکان از استفاده از عینک برای اولین بار احساس خجالت می کنند. پس حتما قاب هایی با سبک مدرن و جذاب انتخاب کنید. علاوه بر این، ویژگی هایی مانند لنزهای فتوکرومیک که به طور خودکار در نور خورشید در فضای باز تیره می شوند، ممکن است کودک شما را تشویق به استفاده از عینک طبی کند.

 

3. پلاستیک یا فلز؟

فریم‌های کودکان از پلاستیک یا فلز ساخته شده‌اند و در سبک‌های بسیاری موجود هستند که عمداً از فریم‌های عینک یونیسکس طراحی شده برای بزرگسالان تقلید می‌کنند. گاهی اوقات کودکان به این الگوها جذب می شوند زیرا آنها را بزرگتر نشان می دهند. تعجب آور نیست که کودکان عینک هایی مشابه آنچه خواهر و برادر بزرگتر یا والدینشان می زنند انتخاب می کنند.

 

در گذشته، قاب‌های پلاستیکی گزینه بهتری برای کودکان بودند، زیرا بادوام‌تر، احتمال شکستن یا خم شدن کمتر، وزن سبک‌تر و ارزان‌تر در نظر گرفته می‌شدند. اما اکنون، سازندگان به سمت قاب های فلزی روی آورده اند که این ویژگی ها را نیز ترکیب می کند. آرایش مواد معدنی متفاوت است، بنابراین از اپتومتریست خود بپرسید که چه چیزی برای کودک شما مناسب است، بر اساس تجربه در مورد این موارد مختلف.

 

اگر کودک شما به مواد خاصی حساسیت دارد، لاستیک‌های ساخته شده از مواد ضد حساسیت را انتخاب کنید. به عنوان مثال، برخی از افراد به قاب های فلزی حاوی نیکل حساسیت دارند.

 

4. تناسب مناسب پل قاب

یکی از سخت ترین چیزها در مورد انتخاب لاستیک مناسب برای کودکان خردسال این است که بینی آنها کاملاً رشد نکرده است و بنابراین پلی برای جلوگیری از سر خوردن لاستیک های پلاستیکی به پایین ندارند. از سوی دیگر، فریم‌های فلزی معمولاً به پدهای بینی قابل تنظیم مجهز می‌شوند، به‌گونه‌ای که متناسب با ناحیه پل همه افراد باشد.

 

اکثر سازندگان از این مشکل در قاب های پلاستیکی آگاه هستند و پل هایی را متناسب با دماغه های کوچک می سازند.

 

هر تایر باید به صورت جداگانه از نظر مناسب بودن با پل ارزیابی شود. اگر فاصله ای بین پل فریم و پل بینی وجود داشته باشد، وزن لنز باعث لغزش آن می شود، مهم نیست که قاب قبل از ساخت لنز چقدر خوب است.

 

مهم است که عینک در جای خود محکم بماند، در غیر این صورت کودکان تمایل دارند به جای فشار دادن عینک در جای خود، از بالای لنز نگاه کنند. گاهی اوقات نظر اپتومتریست بهتر است اگر فریم به خوبی برای کودک مناسب باشد.

 

5. سبک بازوی عینک مناسب

بازوهای عینک دور پشت گوش می‌پیچند تا از لغزش لنزها به پایین یا افتادن از روی تمام صورت کودک جلوگیری کنند.

 

این بازوهای رول شده عینک به عنوان “بازوهای سیمی” شناخته می شوند و عموماً با فریم های فلزی در دسترس هستند و به ویژه برای نگه داشتن عینک در جای خود در کودکان خردسال مفید هستند. گزینه دیگر یک قاب است که شامل یک نوار الاستیک است که دور سر می چرخد.

 

6. لولا فنری

بازوهای عینک فنری از جمله ویژگی های عالی هستند که می توانید به دنبال آن باشید. این لولاها به دو بازوی عینک اجازه می‌دهند تا به سمت بیرون خم شوند و از فریم دور شوند، بدون اینکه آسیبی به آنها وارد شود.

 

کودکان همیشه متوجه نمی شوند که عینک خود را می زنند و در می آورند و لولاهای فنری می توانند به رفع نیاز به تنظیمات مکرر و تعمیرات پرهزینه کمک کنند. همچنین اگر کودک با پوشیدن آن بخوابد یا یک روز با خشونت بازی کند مفید است.

 

لولاهای فنری برای کودکان خردسال که هیجان زده هستند با عینک جدید خود بازی کنند، بسیار توصیه می شود.

 

7. مواد لنز

هنگامی که کودک شما فریمی را انتخاب کرد که هر دو شما دوست دارید، مرحله بعدی لنزها است.

 

لنزهای کودکان باید از پلی کربنات یا تریفیکس ساخته شوند. این مواد برای محافظت بیشتر نسبت به سایر مواد لنز به طور قابل توجهی در برابر ضربه مقاوم تر هستند.

 

لنزهای پلی کربنات و Trivex نیز به طور قابل توجهی از لنزهای پلاستیکی معمولی سبک‌تر هستند، که باعث راحتی بیشتر عینک‌ها می‌شود، مخصوصاً برای نسخه‌هایی که برای اختلالات شدید بینایی در نظر گرفته شده‌اند.

 

لنزهای Trivex و پلی کربنات دارای محافظت داخلی در برابر اشعه های مضر فرابنفش (UV) هستند و تولید کنندگان یا آزمایشگاه ها لنزهایی با پوشش ضد خش ارائه می دهند.

 

به طور کلی، قیمت لنزهای پلی کربنات را می توان با قیمت لنزهای پلاستیکی معمولی با محافظ UV و پوشش های ضد خش مقایسه کرد . و با استفاده از پلی کربنات، کودکان محافظت بیشتری از چشمان خود دریافت می کنند. لنزهای Trifix می توانند کمی گرانتر از لنزهای پلی کربنات باشند.

 

از انتخاب عدسی شیشه ای برای عینک طبی کودکان خودداری کنید. با وجود اینکه لنزهای شیشه ای بسیار مقاوم در برابر خش هستند، بسیار سنگین هستند و می توانند نسبتاً به راحتی خرد شوند (در مقایسه با لنزهای پلی کربنات یا Trivex).

 

8. عینک ورزشی

پلی کربنات یک ماده لنز ایمن است که می توانید کودک خود را به ورزش با عینک معمولی خود ترغیب کنید.

 

در اینجا اشکالات وجود دارد: اگرچه پلی کربنات ماده ای است که برای ساخت عدسی برای عینک های ورزشی استفاده می شود، فریم عینک های معمولی محافظت کافی در برابر اشیاء بزرگ مانند توپ ها و آرنج هایی که هنگام بازی گلف ظاهر می شوند را ایجاد نمی کند.

 

بنابراین، اگر کودک شما ورزش می کند، عینک ورزشی مناسب با عدسی پلی کربنات بهترین محافظت را در برابر آسیب های چشمی ایجاد می کند .

 

برای محافظت بهینه، عینک ورزشی شما باید اندازه مناسبی داشته باشد – پس حتما قبل از خرید با متخصص چشم خود مشورت کنید. منافذ عینک های ورزشی باید به اندازه ای بزرگ باشد که اگر عینک روی صورت قرار می گیرد، برجستگی ها در بالا و زیر چشم باشد تا از آسیب دیدگی چشم جلوگیری شود.

 

9. تضمین

بسیاری از خرده فروشان اپتیکال بسته ای ضمانتی ارائه می دهند که در صورت آسیب دیدن فریم یا لنز، عینک را بدون هیچ هزینه ای یا با هزینه ای ناچیز تعویض می کند. انتخاب یک گارانتی را در نظر بگیرید، به خصوص اگر کودک شما جوان است یا برای اولین بار از عینک استفاده می کند.

 

هزینه های تعویض لنز را با یا بدون بسته گارانتی بررسی کنید. به طور کلی، اگر هزینه گارانتی برای شما کمتر یا به اندازه هزینه تعویض لنز باشد، ارزشش را دارد.

 

اطمینان حاصل کنید که در صورت خراش شدید لنز در نتیجه استفاده عادی، گارانتی لنز شامل تعویض می شود. علاوه بر ایجاد تابش خیره کننده و تاری دید ، خراش روی سطح می تواند بر مقاومت عینک شما در برابر شکستن تأثیر منفی بگذارد و کودک شما را در معرض خطر قرار دهد.

 

10. خرید “عینک یدکی”

از آنجایی که کودکان می توانند به شدت با عینک خود برخورد کنند، بهتر است عینک دیگری بخرید، به خصوص اگر نسخه کودک شما برای اختلال بینایی شدید است و او نمی تواند بدون عینک عمل کند.

 

از بینایی‌شناس بپرسید که آیا برای عینک دوم تخفیف وجود دارد یا خیر، گاهی اوقات اگر عینک یدکی را همزمان با عینک اصلی خریداری کنید، این را پیشنهاد می‌کنند.

 

در برخی موارد می توان از عینک های ورزشی به عنوان عینک پشتیبان استفاده کرد. یا اگر نسخه کودک شما تغییر چندانی نکرده است، عینک قبلی او را در مکانی امن نگه دارید تا به عنوان پشتیبان از آن استفاده کنید.

 

اگر کودک شما همیشه از عینک استفاده می کند، لنزهای رنگی یا عینک آفتابی طبی نیز ممکن است برای کاهش تابش خیره کننده، افزایش راحتی بصری و محافظت 100 درصدی در برابر اشعه های مضر UV در نظر گرفته شود.

ایندکسر