کرونا و هشدارها نسبت به وقوع فاجعه انسانی در افغانستان

کرونا و هشدارها نسبت به وقوع فاجعه  انسانی در افغانستان

[ad_1]

به گزارش ایرنا، صفحات اجتماعی و فضای مجازی افغانستان این روزها مملو از تصاویری افرادی شده که وابستگان آنها از مرگ این افراد، ناشی از ویروس کرونا خبر می دهند که فرمانده پلیس استان «قندوز» و رئیس توقیف خانه‌های پلیس کابل از این جمله است.

کمیته بین‌المللی نجات (IRC) نیز در گزارشی از وقوع فاجعه انسانی در افغانستان به دلیل انتشار ویروس کرونادر این کشور  هشدار داده است.

در این گزارش گفته شده که جنگ و تاثیرات اقتصادی ویروس کرونا، حدود ۱۱ میلیون افغانستانی را با ناامنی شدیدغذایی در این کشور روبرو کرده است.

این نهاد اعلام کرده که چهار دهه جنگ، سیستم مراقبت‌های بهداشتی افغانستان را ویران کرده و باعث شده بیش از پنج میلیون شهروند افغانستان، به ویژه زنان و کودکان، در ترس سوء استفاده، بی توجهی، درگیری، استثمار و خشونت زندگی کنند و شیوع ویروس کرونا نیز وضعیت رقت‌بار گذشته را در بدترین حالت قرار داده است.

کمیته بین المللی نجات ابراز نگرانی کرده که ویروس کرونا در افغانستان برای مدت طولانی باقی خواهد ماند، اما هنوز هم فرصتی برای نجات مردم وجود دارد.

این کمیته هشدار داده که این ویروس به سرعت در حال انتشار در سراسر افغانستان است و از کشورهای جهان و سازمان‌های بین المللی خواسته که برای افزایش ظرفیت تست‌گیری کووید-۱۹ به افغانستان کمک کنند و پشتیبانی مستقیم از سازمان‌های امدادرسان در خط نخست مبارزه با کووید-۱۹ از جمله آی آر سی را افزایش دهند.

«امرالله صالح» معاون رئیس جمهوری افغانستان نیز در پیام ویدئویی از مردم این کشور خواست که بین مرگ و محدویت‌های موقت یکی را انتخاب کنند و از اوج‌گیری بیماری کرونا در دو ماه آینده هشدار داد.

صالح افزود: پیشبینی‌ها و تخمین‌های علمی در داخل این کشور و کشورهای بیرونی راجع به افغانستان نشان می‌دهد که در طی دوماه آینده ما شاهد گسترش سرسام‌آور این ویروس مهلک خواهد بودیم.

معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان همچنان از شهروندان این کشور خواست که توصیه‌های علمی به ویژه رعایت کردن فاصله اجتماعی را جدی گرفته و از تجمعات غیرضروری خودداری کنند.

وی تاکید کرد که احتمال دارد وضعیت کرونایی افغانستان تا پایان امسال به حالت عادی برگردد و تلاش‌ها جریان دارد تا در همکاری با مردم واقعات و تلفات در شش ماه آینده کاهش یابد.

در چنین وضعیتی کشورهای منطقه و جهان افغانستان را فراموش نکرده و پس از تحویل ۱۱ تن محموله تجهیزات پزشکی مقابله با ویروس کرونا از طرف جمهوری اسلامی ایران، روز گذشته سفارت روسیه در کابل نیز محموله تجهیزات پزشکی از جمله پنج‌هزار کیت تشخیصی ویروس کرونا را به وزارت بهداشت افغانستان تحویل داد.

براساس گزارش وزارت بهداشت افغانستان تاکنون ۱۶ هزارو ۵۰۹ نفر به این ویروس مبتلا و از این تعداد ۲۷۰ تن جان باخته و یکهزارو ۴۵۰ تن دیگر هم بهبود یافته اند.

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>