چین می خواهد بداند پوتین در اوکراین چه خواهد کرد

[ad_1]

در حالی که جو بایدن در حال رویارویی با ولادیمیر پوتین بر سر تقویت نظامی روسیه در مرز اوکراین است، یکی دیگر از رهبران جهان احتمالاً با علاقه تماشاگر است. شی جین پینگ چین همچنین نارضایتی ژئوپلیتیکی در همسایگی خود دارد – در مورد او، تایوان، جزیره غنی از ریزتراشه که پکن اصرار دارد همیشه بخشی از چین است و باید همیشه باشد. مانند پوتین که می‌خواهد اوکراین را به کنترل مسکو بازگرداند، شی نگران است که امپراتوری سابق کشورش به ایالات متحده و متحدانش نزدیک‌تر شود. نحوه تفسیر سی (یا بدتر از آن، تفسیر نادرست) نتیجه مخالفت اوکراین می تواند بر اینکه چین و چگونه به دنبال اتحاد مجدد با تایوان است، تأثیر بگذارد و بنابراین پیامدهایی برای امنیت و ثبات آسیای شرقی دارد.

این امر بحران اوکراین را به آزمونی حیاتی برای قدرت جهانی آمریکا تبدیل می کند. چهار سال هرج و مرج دونالد ترامپ «اول آمریکا» در خارج از کشور، همراه با دو قطبی‌سازی سیاسی و اجتماعی و واکنش ناموفق به همه‌گیری ویروس کرونا در داخل، این تصور را در جهان تقویت کرده است که آمریکا یک ابرقدرت در پاهای عقب خود است – یک کشور بسیار منقبض، بیش از حد و فقط برای تحمل تعهدات دور خود خسته شده است. این روایت که خروج نافرجام بایدن از افغانستان تنها آن را تقویت کرد، به نظر می رسد در رهبری چین جا افتاده و به موضوعی منظم از تبلیغات رسمی تبدیل شده است. در حالی که شی، پوتین و دیگر حکومت‌های مستبد تلاش‌های خود را برای کاهش قدرت آمریکا افزایش می‌دهند، ایالات متحده با سخت‌ترین چالش برای قهرمانی جهانی خود از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی مواجه است.

سرنوشت اوکراین به شدت درگیر این رقابت مجدد قدرت های بزرگ است. اگر بایدن سخت، چابک و کمی خوش شانس باشد، یک سری گفتگوهای این هفته بین روسیه، ایالات متحده و متحدان آنها در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی مصالحه خواهد کرد و از تهاجم روسیه به اوکراین جلوگیری خواهد کرد. با این حال، یک بن بست در مورد عضویت بالقوه اوکراین در ناتو وجود دارد، که پوتین به شدت به دنبال جلوگیری از آن است. موازنه قوا بین ایالات متحده و روسیه در اروپای شرقی در خطر است. با این حال، نتیجه می تواند بسیار فراتر از منطقه و در آینده بسیار دور باشد، اینکه آیا قدرت آمریکا به اندازه کافی برای حفظ صلح و توسعه دموکراسی قوی خواهد ماند – یا اینکه آیا حکومت های استبدادی جهان نفوذی را که دهه ها پیش از دست داده بودند، باز خواهند یافت.

رهبرانی مانند پوتین و شی می توانند فرصتی را ببینند. “مشکل برای بایدن این است که آنها فکر می کنند باید همیشه آن را آزمایش کنند و هستند. دانیل پلتکا، یکی از اعضای ارشد موسسه کارآفرینی آمریکا، می‌گوید و تا کنون، او واقعاً این آزمون‌ها را با هیچ تمایزی پس نداده است. این دوره بسیار مهمی است.»

تنگه تایوان، که جزیره را از سرزمین اصلی جدا می‌کند، برای هفت دهه یک نقطه بحرانی بالقوه بوده است، اما تنش‌ها در آنجا طی دو سال گذشته به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است. او به طور معمول اسکادران هایی از هواپیماها را در نزدیکی تایوان می فرستد و تمرینات نظامی خطرناکی را در نزدیکی جزیره انجام می دهد تا ظاهراً دولت دموکراتیک تایپه را مورد آزار و اذیت و ارعاب قرار دهد. او بارها از احتمال اتحاد مجدد مسالمت آمیز صحبت کرده است، اما موضع تهاجمی او این نگرانی را در تایوان و منطقه ایجاد کرده است که او در نظر دارد برای بازپس گیری استان سرکش خود به حمله ای فکر کند.

می توان باور داشت که تایوان به سمتی حرکت می کند که به ضرر منافع ملی چین است، همانطور که اوکراین بیش از پیش از مدار مسکو منحرف شده است. کای یینگ ین، رئیس جمهور مستقل تایوان، تلاش کرده است تا وابستگی اقتصاد به چین را کاهش دهد و روابط با ایالات متحده و سایر کشورها را تقویت کند. واشنگتن همچنین به دنبال روابط نزدیک تر است. به طور رسمی، ایالات متحده همچنان از اصل “چین واحد” حمایت می کند و به طور رسمی دولت تایپه را به رسمیت نمی شناسد. اما درک اینکه چرا سی می تواند متفاوت فکر کند دشوار نیست. دولت ترامپ در سال 2020 یکی از اعضای کابینه را به تایپه فرستاد که بالاترین مقام آمریکایی برای بیش از چهار دهه به این کشور اعزام شده بود. بایدن تایوان را به اجلاس سران دموکراسی خود در دسامبر دعوت کرد که گویی کشور دیگری است.

شلی ریگر، کارشناس تایوانی در کالج دیویدسون در کارولینای شمالی، توضیح می‌دهد که سی تلاش می‌کند تعیین کند که آیا واشنگتن در حال تغییر سیاست است، “تا تایوان را به عنوان یک دارایی استراتژیک بزرگ برای جلوگیری یا سرکوب رشد چین ببیند.” این چیزی است که من فکر می کنم چینی ها واقعاً نگران آن هستند.”

با توجه به همه این‌ها، شی وضعیت اوکراین را برای اطلاعات مفید بررسی خواهد کرد که بایدن از چه ابزارهایی می‌تواند استفاده کند و در نهایت از روسیه برای عقب‌نشینی فشار می‌آورد، اینکه چقدر حاضر است در یک سازش احتمالی با پوتین تسلیم شود، و چگونه در رئیس جمهور ایالات متحده با متحدان و حتی دیپلمات های خود کار می کند. به عبارت دیگر، رهبر چین به دنبال سنجش میزان عزم آمریکا خواهد بود. سی و دیگر رهبران مخالف منافع ایالات متحده «می توانند نحوه کار آقای بایدن و همکارانش را بررسی کنند. روپرت هاموند چمبرز، رئیس شورای تجاری آمریکا و تایوانی به من گفت که چگونه با بحران ها کنار بیاییم. اینها چیزهایی است که آنها هنوز برای یک دولت نسبتاً جدید در واشنگتن روی آنها کار می کنند.

با این حال شی فقط می تواند از آنچه بایدن برای اوکراین انجام می دهد چیزهای زیادی بیاموزد. فرض اینکه پاسخ ایالات متحده به بحران های اطراف تایوان و اوکراین قابل مقایسه باشد، اشتباه – و حتی خطرناک است. اگرچه بایدن استقرار یکجانبه نیروهای آمریکایی برای دفاع از این کشور اروپای شرقی را رد کرد، واشنگتن عمداً موضع خود را در مورد مداخله نظامی به نمایندگی از تایوان نامشخص گذاشت. سیاست دیرینه «ابهام استراتژیک» در این موضوع به عنوان بازدارنده در برابر اقدام نظامی چین در نظر گرفته شده است. او باید بپذیرد که حمله به تایوان می تواند او را وارد جنگ با ایالات متحده کند. علاوه بر این، ایالات متحده احتمالاً دلایل بیشتری برای جنگیدن برای تایوان دارد تا برای اوکراین. تایوان به عنوان حلقه ای در سیستم اتحاد که ستون فقرات قدرت ایالات متحده در اقیانوس آرام و همچنین در زنجیره تامین مهم نیمه هادی ها و سایر قطعات با فناوری پیشرفته را تشکیل می دهد، ممکن است برای منافع ملی ایالات متحده اهمیت بیشتری داشته باشد. الی راتنر، دستیار وزیر دفاع آمریکا در شهادت در برابر کمیته روابط خارجی سنا در ماه دسامبر، تایوان را به عنوان “شبکه لنگر از متحدان و شرکای آمریکا که برای امنیت منطقه و حفاظت از منطقه حیاتی است” توصیف کرد. منافع حیاتی ایالات متحده در هند. -منطقه اقیانوس آرام ”

مواضع استراتژیک آمریکا در اروپا و آسیا نیز متفاوت است. انتخاب بایدن در مورد اوکراین ممکن است توسط ناتو و اتحادیه اروپا محدود شود. پاسخ او به پوتین تنها می تواند تا جایی پیش برود که همتایان اروپایی او مایل به دنبال کردن آن هستند. ناتو در آسیا مشابهی ندارد، اما از برخی جهات می تواند آزادی عمل بیشتری به واشنگتن بدهد. و در تایوان، ایالات متحده ممکن است حمایت بیشتری از متحدان منطقه ای برای یک موقعیت قوی پیدا کند. در ماه ژوئیه، تارو آسو، معاون وقت نخست وزیر ژاپن، به دولت خود پیشنهاد داد در صورت حمله چین به جزیره، برای دفاع از تایوان به ایالات متحده بپیوندد. او گفت: «این خیلی زیاد نیست که بگوییم این می تواند به یک وضعیت تهدید کننده زندگی برای ژاپن مرتبط باشد. اینکه چنین اظهاراتی تا چه حد سیاست توکیو را تغییر می دهد جای بحث دارد. واضح است که ژاپن، دیگر قدرت بزرگ در شرق آسیا، امنیت تایوان را یک منافع ملی می داند و این می تواند به عنوان یک عامل بازدارنده برای شی عمل کند.

برای شی، برخورد به تنگه نیز می تواند خطر وحشتناکی باشد. اگرچه حمله روسیه به اوکراین ممکن است موفقیت تضمینی نباشد، پوتین احتمالاً محاسبه کرده است که شانس خوبی برای پیشی گرفتن از همسایه خود دارد. از سوی دیگر، حمله نظامی چین از طریق تنگه به ​​شدت مستحکم تایوان می‌تواند به راحتی خونین، طولانی و در نتیجه ناراحت‌کننده باشد – و در نتیجه می‌تواند شهرت شی و احتمالاً رژیم کمونیستی را تهدید کند. شاید شی و پوتین بتوانند حملات خود را هماهنگ کنند، یا پکن بتواند از حواس پرتی جنگ اروپا برای تصرف تایوان استفاده کند. اما هاموند-چمبرز از شورای بازرگانی ایالات متحده و تایوان استدلال قانع کننده ای علیه چنین سناریویی ارائه می کند. او گفت: «چین یک قدرت در حال رشد است و آنها می گویند که زمان بیشتری نسبت به زمان کمتری برای حل مشکل با تایوان دارند. من شرط نمی بندم که چین برنامه خود را به برنامه مسکو برای تایوان ضمیمه کند. من نمی بینم که چینی ها منافع خود را برون سپاری کنند. این روش کار آنها نیست.”

شلی ریگر همچنین معتقد است که رهبران چین هنوز آماده استفاده از زور نیستند. او گفت: “توازن شواهد و منطق نشان می دهد که هدف آنها امروز، مانند 70 سال گذشته، بیش از تلاش برای اتحاد تایوان، استقلال تایوان را منع کرده است.”

با این حال، پیش‌بینی اینکه دیکتاتورها چه خواهند کرد، کار ناسپاسی است. شاید شی می توانست محاسبه کند که تلاش برای اتحاد مجدد اجباری تایوان با سرزمین اصلی، منافع سیاسی شخصی او را تامین می کند. اگر موفق شود، موقعیت خود را تثبیت می کند و نام خود را در تاریخچه تاریخ کمونیستی چین می نویسد. یا ممکن است اشتباه محاسباتی انجام دهد و تصور کند که مبارزات بایدن ایالات متحده را بیرون نگه می‌دارد – جمله بالقوه فاجعه‌باری که با توجه به فضای سیاسی مستبد فزاینده در پکن محتمل‌تر می‌شود، که می‌تواند به راحتی مشاوران شی را به بیان آنچه فکر می‌کنند او می‌خواهد سوق دهد. شنیدن.

چیزی که با اطمینان بیشتر می توان گفت این است که هم اوکراین و هم تایوان نشان می دهند که ضعف ایالات متحده – یا حتی احساس ضعف – می تواند به راحتی شبکه ها و اتحادهای پرتنشی را که از نظم جهانی آمریکا حمایت می کنند، بگشاید و راه تازه ای را به وجود آورد. دوران درگیری و بی ثباتی جهانی آیا اوکراین همان تایوان است؟ پلتکا از موسسه کارآفرینی آمریکا گفت: نه، البته، وضعیت یکسان نیست. اما وقتی نوبت به آمادگی ایالات متحده برای دخالت می رسد، فکر می کنم شما همان سیگنال ها را در آنجا می بینید.» پوتین و جهان در حال بررسی این نقاط ضعف، نظارت بر نتایج، و محاسبه حرکت بعدی خود هستند.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort penetrasyon testibuy instagram followersistanbul duşakabinsu tesisatçısıiçli köfte tarifigüvenilir takipçi satın almapornhubyoupornsex geschichtenbrazzershd pornoxnxxgratis pornoxnxxmecidiyeköy escortşehirlerarası evden eve nakliyat