قالب آماده سایت و سایت اختصاصی چه تفاوتی دارد؟

اگر در ابتدای راه به فکر راه‌اندازی وب سایت یا فروشگاه اینترنتی هستید دو راه در پیش روی شما وجود خواهد داشت.

 

اولین راه استفاده از وب سایت با طراحی قالب اختصاصی 

دومین راه استفاده از قالب های آماده‌ی موجود در بازار

در این مقاله سعی داریم مزایا و معایب هر دو مورد را با توجه به تجربیاتی که به دست‌آورده‌ایم در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید تصمیم بگیرد که بهترین انتخاب برای ایجاد یک وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی کدام است.

 

قالب آماده چیست؟

معمولاً به قالب‌هایی که از قبل طراحی شده‌اند و به فروش می‌رسند قالب‌های آماده گفته می‌شود. این قالب‌ها در شرکت‌های طراحی وب‌سایت در موضوعات مختلف طراحی شده‌اند و به فروش می‌رسند. البته قالب‌ها آماده‌ای هستند که رایگان عرضه می‌شوند که در ادامه راجع به این موضوع بحث می‌کنیم.

قالب‌های آماده سفارش‌دهنده‌‌ی خاصی ندارند و با هدف فروش به عموم طراحی شده‌اند. بنابراین ممکن است یک قالب را روی صدها وب‌سایت ببینید و این موضوعی است که برای افراد علاقه‌مند به برندسازی، کمی آزاردهنده می‌شود.

قالب اختصاصی سایت چیست؟

شما اگر یک کارفرما باشید و بخواهید صفر تا صد طراحی سایت را خود تعیین کنید، می توانید طراح سایتی را به کار بگیرید که بر اساس خواسته های شما عمل کند و سایتی ویژه و اختصاصی برایتان طراحی کند. شما در این شرایط باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا یک استراتژی اصولی داشته باشید و بر اساس آن از طراح سایت خود بخواهید قالب اختصاصی سایت شما را تدارک ببیند و برایتان شروع به طراحی سایت کند. ادامه مقاله را اینجا مشاهده کنید.

 

 

از سوی دیگر باید این را بدانید شاید تمام خواسته های شما همسو با نیاز و خواست های کاربران نباشد به همین دلیل شما هنگام نوشتن استراتژی باید دقت کنید سایتی که قرار است داشته باشید به گونه ای پیش برود که کاربران به راحتی بتوانند از آن استفاده کرده و بدون مشکل به اهداف خود برسند.

انواع قالب‌های آماده

قالب‌های آماده در دو دسته‌ی تجاری و رایگان تقسیم‌بندی می‌شوند. معمولاً طراحی یک قالب استاندارد کاری زمان‌بر است. پس انتشار قالب‌ها به صورت رایگان می‌تواند به دلیل حرفه‌ای نبودن و ساده بودن کار یا جنبه‌های تبلیغاتی باشد.

 

بیشتر قالب‌های رایگان مشکلاتی دارند که پیشنهاد می‌کنیم به سراغ آنها نروید! برای مثال رسپانسیو نبودن، به هم ریختگی ظاهری، مشکلات امنیتی و … یکی از انواع قالب‌های رایگان که معمولاً مورد استقبال قرار می‌گیرند قالب‌های پولی و تجاری هستند که به صورت رایگان در اینترنت منتشر شده‌اند. از آنجا که در این قالب‌ها دست برده شده و وضعیت امنیت آنها مشخص نیست توصیه می‌کنیم هیچگاه از آنها استفاده نکنید!

 

قبل از شروع بد نیست نگاهی به سیستم‌های مدیریت محتوا یا CMS بیندازیم. سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس، جوملا، دروپال، پرستاشاپ و… CMS‌هایی هستند که از قبل توسعه یافته‌اند و شما می‌توانید بر روی این CMSها قالب‌های اختصاصی یا آماده را اضافه کنید. 

 

اما انتخاب سومی هم وجود دارد که در این مقاله به آن نخواهیم پرداخت و تنها به آن اشاره‌ای خواهیم داشت.

 

گزینه‌ی سوم مربوط به توسعه‌ی CMS به صورت اختصاصی است که هم سیستم مدیریت و هم سیستم سمت کاربر (ظاهر وب سایت) به صورت اختصاصی طراحی و توسعه داده می‌شود.

 

قالب آماده سایت

منظور از قالب آماده وب سایت این است که شخصی قبلاً برای کسب و کار شما یا کسب و کاری مشابه کار شما یک وب سایت راه اندازی کرده است و محتوای کوتاهی را در آن قرار داده و حال آن وب سایت را به صورت یک پکیج در آورده و به تمام افرادی که در این صنف فعال هستند آن را میفروشد.

 

در این حالت یک سری مزایا و معایب خاص وجود دارد

 

که به انواع قالب‌های آماده و مزایای و معایب آن ها میپردازیم

مزایا و معایب استفاده از قالب آماده

در زیر ابتدا به صورت تیتر وار مزایا و معایب و مادر را آورده ایم و سپس هر کدام را کامل توضیح خواهیم داد

 

معایب استفاده از قالب آماده

 

هرکس دیگری نیز می تواند از این قالب استفاده کند

اکثراً ایجاد تغییرات خاص در قالب آماده محدود است

به روز رسانی آن وابسته به شخص طراح قالب می باشد

برای پاسخگویی به نیاز تمام مشتریان ممکن است قابلیت ها و امکانات اضافه تری نسبت به نیاز شخص شما در آن تعبیه شده باشد

مزایای استفاده از قالب آماده

 

ارزان است

نصب آن سریع است

کار با آن آسان است

همه چیز آن از قبل آماده شده است

به روز رسانی و رفع مشکلات آن توسط شخص دیگری به رایگان انجام می شود.

ایندکسر