روسیه: رفتار آمریکا در مساله برجام بسیار نگران کننده است

روسیه: رفتار آمریکا در مساله برجام بسیار نگران کننده است

[ad_1]

ماریا زاخارووا روز جمعه در یک کنفرانس اینترنتی در کلوب دیپلماتیک مسکو که در آن خبرنگاران از وی سوال می کردند و فیلم آن در یوتیوب منتشر شده است، به خروج آمریکا از قراردادهای بین المللی ازجمله برجام اشاره کرد و این اقدام را بسیار نگران کننده خواند که منجر به هرج و مرج در عرصه مناسبات بین المللی بویژه تامین ثبات راهبردی خواند.

زاخارووا تصریح کرد که آمریکا بطور یکجانبه و غیرقانونی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته ای ایران خارج شد. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه در اجرای برجام هیچکس مقصر نبود، اظهار کرد: هیچ دلیل و بهانه ای هم برای خروج آمریکا وجود نداشت.

وی ادامه داد: دولت آمریکا درباره این توافق بین المللی (برجام) گفت که این توافق دیگر برای آنان (آمریکا) سودمند نیست و این معامله را برای خود مناسب و شایسته نمی دانند.

زاخارووا گفت: این برای ما بسیار نگران کننده است که ممکن است به هرج و مرج بویژه در عرصه امنیت بین المللی تبدیل شود. 

ایران و قدرت‌های بزرگ در جولای ۲۰۱۵ (تیر/مرداد ۱۳۹۴) به توافقی تاریخی دست یافتند که در برابر لغو تحریم‌ها، ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود و برخی را متوقف کند اما در ماه می ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۱۳۹۷) ترامپ یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌ها را دوباره اعمال کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه سخنان خود در کنفرانس اینترنتی گفت که آمریکا طرح معین خروج از توافق های در عرصه ثبات راهبردی را اجرا می کند و بدون دلیل کشورهای دیگر را مقصر معرفی می کند. 

 وی خاطرنشان کرد که آمریکا از خروج از قرارداد کاهش تسلیحات پدافند موشکی آغاز کرد و سپس از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد خارج شد.

زاخارووا همچنین به عدم تایید پیمان منع آزمایش های هسته ای ازسوی آمریکا اشاره کرد که به این پیمان و اجرای آن ضربه می زند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه سپس به تصمیم اخیر آمریکا برای خروج از پیمان آسمان های باز اشاره کرد که این اقدام کشورهای اروپایی عضو آن را نگران کرده است.

وی تصریح کرد: مطابق مفاد پیمان آسمان های باز، هر کشوری که می خواهد از ان خارج شود باید از قبل خروج خود را اعلام کند و واشنگتن به کشورهای امین این پیمان قصد برای خروج خود را اطلاع داده اند.

به گفته زاخارووا، فقط پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی یا استارت-۲ باقی مانده است که اعتبار آن سال آینده به پایان می رسد. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: آمریکا که در خروج از توافق های بین المللی برنامه معین دارد دائما در جستجوی مقصران است که در واقع مسئول نیستند اما باید به عنوان عاملی برای توضیح به جامعه جهانی معرفی شوند.

وی با بیان اینکه  واشنگتن هدفمندانه برای نابودی ثبات راهبردی در جهان گام برمی دارد خاطرنشان کرد که آمریکا نمی خواهد در هیچ توافقی که این کشور را متعهد می کند شرکت کند و خود را برابر با هیچ کشوری قرار نمی دهد.   

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>