حذف مداوم کشتار تیان آنمن برای هنگ کنگ چه معنایی دارد؟


تحت فشار بی امان پکن، دادگاه ها در هنگ کنگ به یکی از معدود مکان های امن برای تظاهرات در شهر تبدیل شده است. متهمان متهم یا محکوم به جرایم سیاسی جلسات بی اهمیت و درخواست وثیقه را به فرصتی برای ابراز مخالفت و به چالش کشیدن روند دشوار قانونی تبدیل کرده اند.

در اواسط نوامبر، لی چوک یانگ، یک کهنه سرباز دموکراسی، از جلسه رسیدگی به اتهامات خود استفاده کرد، جایی که متهمان می‌توانستند به امید دریافت مجازات سبک‌تر برای ارائه یک سخنرانی هیجان‌انگیز و تحریک‌آمیز به دادگاه بروند. او خاطرات خود از قتل عام میدان تیان آن من در سال 1989 را بازگو کرد، مردم هنگ کنگ را به خاطر فراموش نکردن این فاجعه ستایش کرد و مقامات شهر را به دلیل محدود کردن آزادی های اساسی سرزنش کرد. لی که برای چندین دهه به سازماندهی مراسم بیداری سالانه در پارک ویکتوریا در هنگ کنگ برای سوگواری برای سرکوب کمک کرد، وقتی به دادگاه رفت خفه شد.

او گفت: «می‌خواهم از مردم هنگ‌کنگ که به وعده‌های خود در سال 1989 عمل کردند، تشکر کنم. «آنها در مواجهه با ظلم و ستم، اصرار داشتند که یاد و خاطره کشتار 4 ژوئن در پارک ویکتوریا را با شمع های خود گرامی بدارند. محترم، مردم هنگ کنگ که شرکت کردند نیازی به شخص یا سازمانی نداشتند که آنها را تحت فشار قرار دهد. اگر تحریک کننده ای بود، این رژیم بود که به سمت مردم خودش شلیک کرد.

وی ادامه داد: “31 سال است که حافظه و وجدان ثابت ما باعث شده است که به عهد خود وفا کنیم، در گرامیداشت یاد آنها استقامت کنیم، خواستار حقیقت و پاسخگویی باشیم و به دنبال آزادی و دموکراسی برای چینی ها ادامه دهیم. مردم.”

با این حال، خاطره بی امان لی امسال به عنوان بخشی از تلاش های گسترده تر پکن، وفادارانش در شهر، و فهرست رو به رشدی از همکاران برای پاک کردن تیان آنمن از حافظه عمومی، مورد حمله طولانی مدت قرار گرفته است. مسلّح به پروتکل های همه گیر و تهدیدهای مبهم در مورد نقض احتمالی امنیت ملی، مقامات هر دو سال یک بار این احتیاط سالانه را لغو می کنند. فعالان برجسته، از جمله لی، که در راهپیمایی های قبلی شرکت کرده بود، دستگیر شده اند. موزه ای که به تیان آن من اختصاص یافته بود ناگهان بسته شد. محتویات آن توسط پلیس به عنوان مدرکی علیه اعضای ائتلاف هنگ کنگ در حمایت از جنبش های دموکراتیک میهن پرستانه چین که مراسم بیداری را سازماندهی و موزه را اداره می کرد، ضبط کرد. در نتیجه گروه منحل شد. مقامات هنگ کنگ با نارضایتی از این واقعیت که ساکنان تنها مجاز به تماشای فیزیکی نمایشگاه های آن نیستند، دسترسی به وب سایت موزه را نیز مسدود کردند. تحقیق توسط مطبوعات آزاد در هنگ کنگ دریافت که ده ها کتاب در مورد تیان آن من از کتابخانه های شهر ناپدید شده است.

یکی از بناهای تاریخی که تنها برای مدت کوتاهی و شاید برای مدت کوتاهی از پاک شدن نجات یافت، مشهورترین اثر در شهر است که به تیان‌آن‌من اختصاص یافته است. ستونی از شرم مجسمه. قنوتاف نارنجی از اجساد مجروح و تحریف شده، که به عنوان یادبود معترضان کشته شده در قتل عام ساخته شده بود، در معرض نمایش عمومی دائمی قرار گرفت، همانطور که سازنده آن، جن گالشیوت، در سال 1997 نوشت، به عنوان آزمونی برای “تضمین دولت برای حقوق بشر”. و آزادی بیان در هنگ کنگ. این ستون پس از نمایش در دانشگاه های دیگر در سال 1998 در دانشگاه هنگ کنگ، قدیمی ترین و معتبرترین موسسه آموزش عالی شهر، ساخته شد.

برای بیش از دو دهه، این شهر ارزیابی Galschiøt را پشت سر گذاشته است. دانشجویان و فعالان هر ساله در بهار گرد هم می آمدند تا به طور رسمی ساختمانی را که در پایگاه خود می خواند، بشویند. پیر نمی تواند برای همیشه جوان را بکشد. این مراسم اولین مراسم از مجموعه رویدادهایی بود که هر سال در هنگ کنگ به مناسبت سالگرد کشتار تیان‌آن‌من برگزار می‌شد و با روشنایی شمع به اوج خود رسید. اما اکنون این ستون در نوعی برزخ گرفتار شده است که مورد استقبال دانشگاه قرار نگرفته است، دانشگاهی که تلاش کرده آن را حذف کند اما با مقاومت شدید روبرو شده است و تلاش های گالشیوت برای بازپس گیری آن بی پاسخ مانده است. وضعیت نامناسب نماینده خود شهر است که کاملاً تابع پکن نیست، اما مانند گذشته آزاد، باز یا پر جنب و جوش نیست.

ریچارد چوی، دبیر اتحادیه قبلاً منحل شده، گفت: “بسیاری از چیزها در گذشته در هنگ کنگ که عادی تلقی می شدند و به نوعی نمادی هستند که هنگ کنگ هنوز از آزادی و درجه بالایی از خودمختاری برخوردار است، اکنون با چالش هایی روبرو هستند.” من

تلاش‌ها برای حذف وحشت تیان‌آن‌من از آگاهی عمومی به دنبال تلاشی تمام عیار برای بازنویسی تاریخ اخیر در هنگ‌کنگ است. مقامات دائماً در تلاشند تا داستان جنبش اعتراضی در شهر را تحریف کنند، تظاهرات را به عنوان سازماندهی شده توسط یک گروه کوچک خشونت آمیز معرفی می کنند، ظاهرا مواردی را که بیش از یک میلیون نفر به طور مسالمت آمیز راهپیمایی می کردند، حذف می کنند. دلایل اعتراضات نیز مبهم بود. مقامات اکنون می گویند که مقصر آمریکا و قیمت های نجومی مسکن است، نه تداوم فرسایش آزادی ها و وعده های محقق نشده پکن. پلیس در برخی از آشکارترین اعمال تجدیدنظرطلبی تاریخی دخیل بوده است، به این امید که ساکنان اعمال خشونت آمیزی را که با چشمان خود شاهد بودند فراموش کنند.

جان پی. برنز، استاد افتخاری HKU و رئیس سابق دانشکده علوم اجتماعی آن که در حمایت از حفظ مجسمه نوشت، گفت: “مقامات او اضافه کاری می کنند تا به ما بیاموزند که موقعیت رسمی چیست.” «اسم بازی ساختن هنگ کنگ بیشتر شبیه بقیه چین است.

در سال 1989، ساکنان هنگ کنگ از سرکوب اعتراضات پکن در میدان تیان آن من وحشت کردند. صدها هزار نفر در چه چیزی رژه رفتند نیویورک تایمز به عنوان “نوار طولانی انسانیت” توصیف می شود که در خیابان های شهر امتداد دارد. خشم از کسانی که از دموکراسی کامل حمایت می کردند پیشی گرفت. بسیاری از کسانی که طومارهای منتشر شده در محکومیت اقدامات پکن را امضا کرده اند و در تظاهرات شرکت کرده اند، اکنون از حامیان پکن هستند. دیوید فورد، دبیر کل وقت منطقه، در نامه‌ای به خدمات مدنی شهر نوشت که ساکنان «احساس عمیق شوک و اندوه» را از آنچه اتفاق افتاده است، تجربه کرده‌اند. به گفته یکی از مقامات سابق دولت هنگ کنگ که به دلیل حساسیت موضوع خواست نامش فاش نشود، در آن زمان، مقامات پکن معتقد بودند که اعتراضات در این شهر یک رویداد یکباره خواهد بود و این منطقه به یک شهر کاملاً اقتصادی تبدیل خواهد شد. ” که ساکنان آن علاقه ای به سیاست نداشتند. این فرضیه – مانند بسیاری از فرضیه های پکن برای هنگ کنگ – کاملاً نادرست بود. در عوض، هنگ کنگ سنت پر جنب و جوش تظاهرات و تظاهرات را تشویق کرده است.

مجسمه دو رنگ گالشیوت هشت سال پس از کشتار و 28 روز قبل از تحویل شهر به چین در 1 ژوئیه 1997 در پارک ویکتوریا در مرکز شهر رونمایی شد. در نهایت به پردیس HKU منتقل شد و در سال 2008 توسط فعالان به رنگ نارنجی روشن در آمد. این هنرمند در هنگام نصب خود نوشت: «هیچ ممنوعیت مجسمه سازی نمی تواند ارزش نمادین آن را کاهش دهد. هیچ حمله ای، حتی تخریب مجسمه، نمی تواند نماد ستون شرم را از بین ببرد.» یکی از اصول او اکنون در حال آزمایش است: “هیچ مرجعی هرگز نمی تواند از ظهور ستون شرم در هنگ کنگ جلوگیری کند.”

پس از فروپاشی این اتحاد، HKU با استخدام شرکت حقوقی جهانی مایر براون برای کمک به این مجسمه تلاش کرد تا مجسمه را حذف کند. لیزا ساچدف، سخنگوی این شرکت، در بیانیه‌ای به مطبوعات گفت که از مایر براون “خواسته شده است تا برای مشتری بلندمدت ما، دانشگاه هنگ کنگ، خدمات املاک و مستغلات خاصی ارائه دهد”. وی ادامه داد: «نقش ما به عنوان یک مشاور خارجی این است که به مشتریان خود کمک کنیم تا قوانین قابل اجرا را درک کنند و از آن پیروی کنند. توصیه حقوقی ما به عنوان تفسیر رویدادهای جاری یا تاریخی در نظر گرفته نشده است. “مطبوعات و محکومیت های قابل توجه، می گویند: “در آینده، مایر براون مشتری دیرینه او در این موضوع نخواهد بود.”)

گالشیوت وکلای خود را استخدام می کند تا خودش مجسمه را پس بگیرد. او در نامه ای سرگشاده در این ماه گفت که برای برداشتن مجسمه به هنگ کنگ سفر خواهد کرد، اما باید از مقامات تضمین کند که با هیچ مشکل قانونی مواجه نخواهد شد. این بسیار بعید به نظر می رسد، زیرا Galschiøt در دو مورد قبلی از ورود به هنگ کنگ منع شده است. وی افزود که HKU به سوالات او پاسخ نداده است. دانشگاه محتوای نامه گالشیوت را در نظر نگرفت و هنگامی که از او برای اظهار نظر خواسته شد، تنها گفت که در تلاش است تا این موضوع را به روشی قانونی و معقول حل کند.

HKU و سایر دانشگاه‌های این قلمرو به سرعت به نظم سیاسی جدید و اقتدارگرایانه‌تر هنگ‌کنگ تسلیم شدند. کارگران حامی دانشگاه دیوارهای رنگی را از هنر اعتراضی حذف کردند و دولت به دلیل پیشنهاد اتحادیه برای همدردی با “قربانی” مردی که پس از ضربات چاقو خودکشی کرد، روابط خود را با اتحادیه دانشجویی قطع و برخی از اعضای آن را از ورود به دانشگاه منع کرد. پلیس چاقو در جولای. دانشجویان بعداً عذرخواهی کردند و بیانیه خود را پس گرفتند، اما چهار نفر بر اساس قانون امنیت ملی دستگیر و به تبلیغ برای تروریسم متهم شدند.

برنز به من گفت که با حذف این مجسمه، دانشگاه “وابستگی خود را به قاره و مقامات قاره برای چیزهایی که دانشگاه می خواهد تشخیص می دهد.” استادی که از ترس عواقب نخواست نامش فاش نشود، به من گفت که تهدید حذف بخشی از “آغوش سرکوب گسترده‌تری است که در رسانه‌ها، جامعه مدنی و عموم مردم دیده‌ایم” و اینکه دانشگاه در حال ” سقوط آزاد به نهادی عالی که برای توتالیتاریسم مناسب است». استاد دیگری که مایل بود نامش فاش نشود، به من گفت که آنها اخیراً تلاش کرده اند تا با همکارانش از کنار مجسمه عبور کنند تا تأیید کنند که مجسمه هنوز پابرجاست. این دانشگاه گفت: “من دانشگاه را بسیار مأیوس کننده می دانم، به دلیل هر چیزی که دیگر وجود ندارد.”

در دادگاه، لی گفت که حتی زمانی که اوایل سال جاری پس از محکوم شدن به دلیل نقش داشتن در اعتراضات در سال 2019 در زندان بود، با روزه گرفتن و بدون دسترسی به شمع و روشن کردن هیچ کبریتی به حفظ خاطره 4 ژوئن ادامه داد.

او گفت: “من افتخار می کنم که هنگ کنگ هستم.” 32 سال است که با هم در مبارزه برای اجرای عدالت برای کسانی که در 4 ژوئن 1989 جان آنها را تهدید کردند و در مبارزه برای دموکراسی قدم برداشتیم.

وی در پایان به قاضی با بیان اینکه با هر حکمی که صادر می شود آرام هستم، گفت: اگر برای تایید وصیتم مجبور به رفتن به زندان شوم، همینطور باشد.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر