جیمز وب از راه رسید: دوران خیره کننده بعدی ستاره شناسی آغاز می شود

[ad_1]

قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان آماده بود تا شگفتی های جهان را آشکار کند، اما ابتدا او نیاز به کمک داشت از یک کامیون آبی کوچک این کامیون قرار بود تلسکوپ فضایی جیمز وب را که در اواخر دسامبر بر روی یک موشک به ارتفاع بیش از 165 فوت فرود آمد، به محل پرتاب یک فرودگاه فضایی در آمریکای جنوبی بکشد. ماشین به موشک نگاه کرد تقریبا تزئینی. از برونو جرارد پرسیدم که موشک آرین 5 که در کنار گردن ما، روی سکوی متصل به کامیون ایستاده، چگونه بدون واژگونی سفر را انجام می دهد.

جرارد، نایب رئیس آریاناسپیس، که موشک‌هایی از این دست را هدایت می‌کند، مانند من، کلاه ایمنی آبی و ماسک گاز به سر داشت. موشک هنوز به طور کامل برای پرتاب پر نشده بود، اما شتاب دهنده های ترقه مانند آن، یکی در هر طرف، با سوخت بسیار انفجاری پر شده بود. چطور این همه چیز گره خورده بود؟

جرارد گفت: “اوه، اینطور نیست” و چشمانم تقریباً از سرم بیرون زدند. یک تلسکوپ فضایی 10 میلیارد دلاری بالای این موشک قرار داشت! جرارد توضیح داد که موشک به دلیل وزن بسیار زیادش نگه داشته می شود و خدمه موشک همیشه این کار را انجام می دهند. جای نگرانی نیست.

سفر به محل پرتاب یکی از بسیاری از سفرهایی بود که وب از زمان آغاز این مأموریت، یک پروژه بین المللی به رهبری ناسا، در 25 سال پیش انجام داده است. تلسکوپ و تمام قطعات آن با کامیون، هواپیما، کشتی و موشک حرکت می کرد. اما ناامید کننده ترین بخش سفر او همان چیزی بود که سرانجام امروز به پایان رسید، زمانی که وب موتورهای خود را روشن کرد و خود را به موقعیتی در حدود 1 میلیون مایل از زمین هل داد – چهار برابر دورتر از مدار ماه. تا به حال، وب یک شگفتی از لجستیک بوده است. این تلسکوپ فضایی که اکنون در مدار نهایی خود قرار دارد، سرانجام آماده است تا به یک شگفتی علم تبدیل شود. در طی چند ماه آینده، وب آخرین تنظیمات خود را انجام می دهد، ابزارهای خود را روشن می کند و شروع به لذت بردن از نور ستاره های کهکشان های دور می کند. از این به بعد همه چیز معجزه است.

وب، صد برابر قدرتمندتر از تلسکوپ فضایی هابل، به زودی تقریباً همه چیز بین مریخ و انتهای جهان قابل مشاهده را مطالعه خواهد کرد. ناسا برنامه های بزرگی برای بازسازی تصویر معروف هابل در میدان عمیق با استفاده از توانایی وب برای اسکن فضا در مادون قرمز دارد که باید کهکشان های دورتر را نیز آشکار کند. کیتلین کیسی، ستاره شناس دانشگاه تگزاس در آستین، یک بار به من گفت که یک میدان عمیق در وب مانند اسپری کردن یک بطری شامپاین تازه باز شده با یک صفحه نمایش درخشان است و هر قطره کهربا یک کهکشان است.

موشک آریان 5 با تلسکوپ فضایی جیمز وب در بالا با یک کامیون آبی کوچک که آن را به محل پرتاب می‌برد، تصویر شده است.
کریس گان / ناسا

سفرهایی که وب را به خانه جدیدش آورد، از معادن زیرزمینی در یوتا آغاز شد، جایی که فلز سبک حفاری شد، که تبدیل به آینه 18 تلسکوپ خواهد شد. در طول سال‌ها، این ماده که به نام بریلیوم شناخته می‌شود، با کامیون به 11 مرکز در هشت ایالت ایالات متحده منتقل شده است: ابتدا در اوهایو، جایی که تصفیه می‌شود. سپس به آلاباما، جایی که به شکل لانه زنبوری بریده شد. سپس در کالیفرنیا جلا داده شود. و غیره آینه‌ها و سایر بخش‌های تلسکوپ در یکی از تأسیسات ناسا در مریلند جمع‌آوری و آزمایش شدند و سپس برای آزمایش‌های بیشتر به تگزاس منتقل شدند. وب سپس به کالیفرنیا منتقل شد، جایی که کرم ضد آفتاب به اندازه تنیس خود و تجهیزات پیشرانه‌ای که امروز برای قرار دادن خود در آن استفاده می‌کرد به او داده شد.

در آن زمان، وب آنقدر بزرگ بود که حتی در بزرگترین هواپیمای باری جا نمی شد، بنابراین او با کشتی به آخرین ایستگاه خود در زمین، فرودگاه فضایی گویان فرانسه، سفر کرد. این تلسکوپ به مدت 16 روز حرکت کرد و از کانال پاناما عبور کرد تا به خاک فرانسه برسد، جایی که آژانس فضایی اروپا خدمات پرتاب خود را ارائه کرد. کشتی دارای اسکورت نظامی بود و تاریخ سفر مخفی نگه داشته شد تا از شانس بعید – اما نه غیرممکن – که دزدان دریایی سعی کنند تلسکوپ را بدزدند محافظت کنند.

وب پس از سال ها اتکا به رانندگان کامیون، خلبانان و کاپیتان های کشتی، به مهندسان دینامیک پرواز واگذار شد. این مهندسان سال ها صرف برنامه ریزی و شبیه سازی مراحل پایانی سفر وب کرده اند که برای اطمینان از موفقیت ماموریت بسیار مهم است. کارن ریشون، که تیم را در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا رهبری می‌کرد، که مسیر وب را ایجاد کرد، گفت: اکنون، «همه این کارهای نظری در واقع در حال تحقق هستند».

تیم ریشون وظیفه ترسیم مسیری را داشت که وب را به مکان خاصی در فضا به نام نقطه لاگرانژ هدایت می کرد. در آنجا، نیروهای گرانش صحبت می‌کنند تا تلسکوپ را در جای خود نگه دارند و به آن اجازه می‌دهند که به دور خورشید به سمت زمین بچرخد و همیشه در تماس با خانه باشد. مسیر دقیق بستگی به روش شلیک و هر آنچه که در پی داشت داشت. این تلسکوپ که برای نگهداری موشک‌های موجود بسیار بزرگ است، در حین حرکت تکه تکه به فضا پرتاب می‌شود. تیم دینامیک پرواز سال‌ها به تمرین مانورهای وب پرداخته است تا مطمئن شوند که می‌توانند فضاپیما را سرپا نگه دارند، زیرا پیچیده‌ترین استقرار در تاریخ فضا را پشت سر گذاشته است. وین یو، مهندس پرواز از تیم گودارد ریچون، می‌گوید: «به هیچ وجه نمی‌توانیم چیزی شبیه پروژه‌هایمان را تا زمانی که در مدار قرار بگیرد، آزمایش کنیم. “ما شبیه سازی انجام می دهیم – شبیه سازی های زیادی.”

فضاپیمای آریان 5 دقیقاً همانطور که مهندسان انتظار داشتند وب را در فضا رسوب داد و از آن زمان تاکنون هرگونه تغییر مسیر، از جمله مانور امروز، بدون مشکل پیش رفته است. ریشون، یو و بقیه اعضای تیم مجبور نبودند به ذخیره برنامه های احتمالی خود که به خوبی تمرین شده بودند، شیرجه بزنند. این موفقیت لجستیکی خبر خوبی برای عملیات علمی وب است: هرچه سوخت کمتری برای مانور وب استفاده شود، انرژی بیشتری برای خود رصدخانه باقی خواهد ماند و به طور بالقوه عملیات آن را گسترش خواهد داد. ریشون گفت: “ما هر میکروگرم سوخت را بررسی کردیم.”

کار ناوبرهای فضایی تمام نشده است. حتی با کمک گرانش، وب مجبور است تنظیمات کوچک و دوره ای را انجام دهد تا در مدار اطراف نقطه لاگرانژ خود، معروف به L2، بماند. نیروهای دیگر اجرام آسمانی – زمین، ماه، حتی سیارات تا مشتری – وب را می کشند و بدون هیچ دخالتی رصدخانه حرکت می کند. ریشون و تیمش قصد دارند هر سه هفته یکبار یک مانور کوچک برای حفظ مسیر انجام دهند، اما این برنامه ممکن است تغییر کند. آنها قبلاً هرگز جسمی مانند Webb در نزدیکی L2 نداشته اند و هنوز دقیقاً متوجه نشده اند که فضاپیما چگونه رفتار خواهد کرد.

وب تا زمانی که حدود 20 سال دیگر سوختش تمام شود، در محل نگهداری دقیق خود باقی خواهد ماند. هنگامی که مخزن آن پایین می‌آید، مهندسان می‌توانند دستور دهند که رصدخانه به مدار بالاتری هدایت شود تا مطمئن شوند که با اجسام نزدیک‌تر به خانه برخورد نمی‌کند. اگر این اتفاق بیفتد، وب می تواند صدها، شاید هزاران سال در مدار خورشید باقی بماند. یو گفت که او دیگر به همان شکل به زمین زنجیر نمی شود، اما آینه ها و ابزارهای علمی او هنوز هم می توانند کار کنند و وب هنوز هم می تواند خانه اش را صدا کند.

ماه گذشته، پس از اینکه این کامیون آبی کوچک وب را به محل پرتاب برد، من چند مایل به داخل جنگل‌های انبوه گویان فرانسه سفر کردم تا با مارک مک‌کوگرین، ستاره‌شناس آژانس فضایی اروپا، به باغ‌وحش بروم. یک روز پیش از آن، مک‌کگرین در حالی که وب برای آخرین مراحل سفر خود حرکت می‌کرد، به آسمان خیره شده بود. حالا او مشغول مطالعه مورچه‌های برگ‌بر بود که تکه‌های سبزه را زیر پای ما می‌کشیدند، شبیه‌سازی مینیاتوری از کارهایی که افرادی که طراحی، مونتاژ و انتقال وب را در طول سال‌ها انجام داده بودند.

مک کوگرین در حالی که به حوضچه ای پوشیده از جلبک های لیپوگرین نگاه می کردیم، به من گفت که لازم نیست زمین را ترک کنی تا ببینی که جهان چه توانایی هایی دارد. اما اگر این کار را انجام دهید – اگر تکه‌هایی از یک ابزار فضایی را در سراسر جهان بر روی تقریباً هر وسیله نقلیه‌ای که برای بشر شناخته شده است بکوبید و سپس همه آنها را به آسمان پرتاب کنید – از نوع سفری است که ارزش انجام دادن دارد.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort penetrasyon testibuy instagram followersistanbul duşakabinsu tesisatçısıiçli köfte tarifigüvenilir takipçi satın almapornhubyoupornsex geschichtenbrazzershd pornoxnxxgratis pornoxnxxmecidiyeköy escortşehirlerarası evden eve nakliyat