تورم و کووید کاهش خواهد یافت


با توجه به اینکه تورم سالانه اکنون به بالاترین حد خود در 40 سال اخیر رسیده است، بخشی از بحث حل شده است: تورم بالاتر و طولانی تر از آن چیزی است که فدرال رزرو یا دولت بایدن انتظار داشتند. این واقعیت که آنها و بسیاری از اقتصاددانان دیگر نتوانسته اند تورمی را که شاهد آن هستیم پیش بینی کنند، یک معمای نگران کننده ایجاد می کند. اگر نمی‌دانیم که چرا تورم در حال حاضر اینقدر بالاست، آیا عاقلانه نیست که شروع به افزایش نرخ بهره کنیم؟ واقعیت این است که معمای تورم چندان مرموز نیست و قابل انتظار بود. هنگامی که دلیل آن را درک کردید، می توان استدلال های محکمی ارائه داد که فدرال رزرو نباید وحشت زده شود – و به برنامه خود برای پایین نگه داشتن نرخ بهره پایبند بماند.

سه عامل اصلی منجر به تورم در سال گذشته شده است: محرک های مالی، بازارهای کار فشرده و مشکلات زنجیره تامین. هر سه در یکی دو سال آینده از بین خواهند رفت. پس آنچه لازم است تدبیر نیست، صبر است.

در آغاز همه‌گیری ویروس کرونا، هزینه‌های مالی برای تحریک اقتصاد نبود، بلکه برای روشن نگه داشتن خانواده‌ها و مشاغل بود. با این حال، در آغاز سال 2021، نسبتاً واضح بود که بهبود اقتصادی در راه است و درآمد خانوارها در سال 2020 در واقع بالاتر از حد نرمال بود. در این محیط، هزینه‌ها دیگر به عنوان تسکین توجیه نمی‌شد، بلکه به‌عنوان انگیزه بود. متأسفانه، محرک ساختار ضعیفی داشت. مشکل خیلی از نظر کمیت نبود، بلکه در سرعت و زمان بود. با توزیع یک‌باره محرک‌های 1.9 تریلیون دلاری، تأثیر مالی فوری آن به 7.6 درصد از تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول سال 2021 رسید.

مشکل دیگر نه تنها بزرگی تأثیر، بلکه وضعیت اقتصادی بود که در آن احساس شد. در اقتصادی که خدمات شخصی هنوز تا حد زیادی بسته بود، ارسال چک‌های یکباره بزرگ به مردم نه تنها تقاضا را بالاتر از عرضه افزایش داد، بلکه تضمین کرد که هزینه‌ها تا حد زیادی به بخش‌هایی از کالاها که قبلاً ظرفیت محدودی دارند، مانند مبلمان، بهبود خانه‌ها می‌رود. و کالاهای مصرفی بادوام تولیدکنندگانی که قبلاً تحت فشار قرار گرفته بودند، می‌توانستند و به اندازه کافی توسعه می‌دادند تا آنچه را که می‌دانستند تقاضای کوتاه‌مدت ناشی از همه‌گیری را برآورده کنند. همانطور که انتظار می رفت، این امر تورم را در بخش کالا افزایش داد.

بهتر است 1.9 تریلیون دلار در طول چند سال، با سرعتی تدریجی تر، در قالب بررسی های محرک سه ماهه کوچکتر اما مداوم تخصیص داده شود. اما برای آن خیلی دیر است. خبر خوب این است که همراه با کاهش فشارهای مالی، هزینه ها به تعادل مجدد از کالاها به خدمات ادامه می دهند که به کاهش فشار قیمت بر کالاها کمک می کند.

عامل دوم بازارهای کار فشرده است. در اوایل سال، حکایت‌هایی درباره کارفرمایان سخت‌گیر با شک و تردید مواجه شد، زیرا میلیون‌ها نفر بیکار هستند. با افزایش فرصت های شغلی و افزایش دستمزدها، این حکایت ها توسط داده ها تأیید می شوند. با این حال، بسیار مهم است که بدانیم این سفتی موقتی است که توسط عوامل مختلفی که افراد را از کار کردن باز می‌دارد، هدایت می‌شود. در بیشتر ایام سال، افزایش بیکاری، که برای بسیاری از مردم بیشتر از اینکه کار کنند، در خانه بمانند. زمانی که این مدت در ماه سپتامبر برای اکثر ایالت ها منقضی شد، سطوح بالای پس انداز خانوارها به دلیل گسترش بیمه بیکاری و چک های تشویقی، کارگران را در حاشیه نگه داشت. هر دو عامل با مسائل دیگر، مانند مسائل مربوط به مراقبت از کودک و ترس از محیط کاری خطرناک به دلیل کووید، تعامل دارند.

همه عوامل اصلی که باعث کاهش عرضه نیروی کار شده اند، محو خواهند شد. به عنوان مثال، ماهیت ناپایدار کمبود از این واقعیت آشکار می شود که کمبود و رشد سریع دستمزدها عمدتاً برای کارگران کم دستمزد اتفاق می افتد – و این کارگران هستند که کمترین احتمال را دارند که به سادگی تصمیم بگیرند که نمی خواهند. در حال حاضر کار کنید از آنجایی که عوامل بازدارنده عرضه نیروی کار همچنان رو به کاهش است، بازار کار برای ما باقی خواهد ماند که میلیون‌ها نفر در جستجوی کار هستند و در عوض تعداد کارگران بیشتر از مشاغل موجود خواهد بود.

همچنین مهم است که بدانیم بازار کار قبل از همه‌گیری، معیار مفیدی برای بازار کار فشرده نیست. در مقایسه با پایان دهه 1990، بازار کار در سال 2019 هنوز حدود 1.6 میلیون کارگر 25 تا 54 ساله کمبود دارد. از اواخر دهه 1990 تا سال 2020 هیچ چیز تغییر نکرده است، که باید نسبت کمتری از جمعیت در سن کار کار کند. در واقع، نیروی کار تحصیلکرده تر در سال 2020 نسبت به سال 1990 احتمالاً به این معنی است که افراد بیشتری نیاز به کار دارند. این معیار همچنین نشان می‌دهد که بهترین شاخص برای پیش‌بینی اینکه رشد دستمزد قبل از همه‌گیری به کجا می‌رود. اگر روی سهم افراد شاغل در دوران اوج خود تمرکز کنید، تعجب نمی کنید که رشد دستمزدها همچنان در حال افزایش است و بازار کار در حال رشد است. اگر روی بیکاری، ترک یا سایر شاخص‌ها تمرکز می‌کردید، دائماً متعجب می‌شدید که اقتصاد هرگز به چیزی مانند اشتغال کامل نرسید. ما نباید این اشتباه را دوباره تکرار کنیم.

آخرین عامل زنجیره تامین است. اگرچه برخی از این مشکلات، مسائل خاص صنعت هستند که به آرامی با گذشت زمان در حال حل شدن هستند، مانند عدم استفاده از تراشه برای خودروها، برخی دیگر نتیجه تعامل دو مشکل اول است. بررسی‌های تشویقی بزرگ، تقاضا را برای کالاها بالاتر از حد معمول رسانده است و کمبود نیروی کار، تولید را برای تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان را دشوارتر می‌کند. در نتیجه، با عادی شدن عرضه و تقاضا، بسیاری از مشکلات زنجیره تامین نیز فروکش خواهند کرد.

مقصر دانستن مشکلات زنجیره تامین در چندین تنگنا، مانند هرج و مرج بندر یا کمبود رانندگان کامیون، می تواند وسوسه انگیز باشد، اما به این سادگی نیست. به یک معنا، می توانید مشکلات زنجیره تامین را به عنوان یک اقتصاددان میانسال در نظر بگیرید که تصمیم می گیرد بازی راگبی رقابتی را شروع کند. تقریباً مسلم است که آنها مصدومیتی خواهند داشت که در مدت زمان نسبتاً کوتاهی به دوران راگبی آنها پایان می دهد. و در حالی که این آسیب خاص دلیل مستقیم حذف آنها خواهد بود، این اشتباه است که تصور کنیم واژگونی مچ پا، ضربه مغزی یا شکستگی دنده چیزی است که آنها را متوقف کرده است – به جای اینکه ابتدا تصمیم اشتباهی بگیرند. اگر این آسیب آنها را متوقف نکند، به زودی یک آسیب دیگر متوقف خواهد شد. همین امر در مورد فشار دادن تقاضا برای کالاها بسیار بالاتر از حد نرمال صادق است، در حالی که عرضه نیروی کار محدود است: در این شرایط، یک نقطه در زنجیره تامین باید به یک محدودیت الزام آور تبدیل می شد. خوشبختانه، این مشکلات در زنجیره تامین باید با عادی شدن بقیه اقتصاد کاهش یابد.

اگرچه عوامل محرک تورم بالا همچنان محو خواهند شد، اما مشخص نیست که چه زمانی این سرعت به سطوح قابل قبول کاهش خواهد یافت. تورم مطمئناً یک شبه از بین نخواهد رفت. رشد قیمت اجاره بالاست و این تا مدتی بر شاخص قیمت مصرف کننده تاثیر خواهد گذاشت. با این حال، فدرال رزرو باید صبور باشد. اگرچه تورم در حال حاضر بالاست، اما دوره های گذشته تورم لجام گسیخته در یک یا دو سال گذشته اتفاق نیفتاده است. آنها نتیجه سالها و سالها اشتباهات سیاسی و روندهای اقتصادی بودند. اگر مجبور باشیم در درازمدت با تورم مشکل داشته باشیم، ظاهر شدن آن خیلی بیشتر طول می کشد. در حال حاضر، ما باید همچنان بپذیریم که انتقالی است. اگر فشارهای قیمتی در سال 2022 کاهش نیابد، زمان آن فرا رسیده است که نرخ بهره را افزایش دهیم. فدرال رزرو زمان زیادی دارد تا بعداً نرخ بهره را افزایش دهد.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر