تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا در حال آماده شدن برای پرتاب است


آیا این حس را وقتی که جنگا را بازی می‌کنید و بلوک‌ها به‌طور قابل‌توجهی بالا قرار می‌گیرند و سپس کسی روی میز می‌زند، می‌دانید؟ و همانطور که برج در حال چرخش است، همه وحشت زده با چشمان باز شده خیره می شوند و می خواهند با دعای ناامیدانه و بی صدا تثبیت شوند: لطفا زمین نخورید لطفا زمین نخورید

من فقط می توانم حدس بزنم که ماه گذشته زمانی که تکنسین ها بر روی تلسکوپ فضایی جدید ناسا کار می کردند و یک براکت بسیار مهم به طور ناگهانی آزاد شد و لرزش هایی را در کل ابزار ارسال کرد، این احساس را داشت. مقامات جزئیاتی در مورد حال و هوای اتاق در آن زمان ارائه نکردند، اما باید چیزی شبیه به آن باشد اوه نه، اوه نه، اوه نه. این برج خاص Jenga یک تلسکوپ 10 میلیارد دلاری است و ناسا به مدت 25 سال است که این بازی را انجام می دهد و با دقت قطعه به قطعه ترتیب می دهد تا یکی از پیچیده ترین ابزارهای علمی تاریخ بشر را تولید کند.

با وجود براکت فریبنده، تلسکوپ هنوز بسیار سالم بود. اما مهندسان مجبور شدند آزمایش‌های بیشتری را انجام دهند تا مطمئن شوند که شوک غیرمنتظره به هیچ یک از اجزای آن آسیب نمی‌رساند. کمیسیونی که به طور خاص برای بررسی این حادثه تشکیل شده بود، در نهایت به این نتیجه رسید که رصدخانه خوب به نظر می رسد. فضای جنگا امن بود.

Jenga Space – منظورم تلسکوپ فضایی جیمز وب – قدرتمندترین تلسکوپ فضایی است که تاکنون ساخته شده است. این رصدخانه به دورترین نقاط جهان نگاه می کند و ستاره ها و کهکشان هایی را که درست پس از انفجار بزرگ شکل گرفته اند را آشکار می کند. شاید پس از تلسکوپ فضایی هابل، هیچ ماموریت فضایی به چنین مراقبت ملایمی نیاز نداشته باشد، که مشخص شد زمانی که ناسا متوجه شد که رصدخانه زمین را با یک آینه معیوب ترک کرده است که دید آن را مخفی کرده است، در مدار تعمیر شده است. بخش‌های دلخراش این ماموریت هنوز در راه است: پرتاب موشک، بله، اما همچنین هفته‌ها پرتاب دقیق به فضا. برای اینکه وب کار خود را انجام دهد، خیلی چیزها باید دقیقاً همانطور که باید پیش برود.

ناسا به همراه آژانس فضایی کانادا و آژانس فضایی اروپا در سال 1996، چند سال پس از پرتاب هابل، کار بر روی این تلسکوپ را آغاز کردند. در حالی که هابل برای رصد جهان در پرتوهای مرئی و فرابنفش طراحی شده است، وب برای جذب مادون قرمز ساخته شده است و به اعماق فضا نگاه می کند تا کهکشان های درخشان تری را نشان دهد. مدیران برنامه انتظار داشتند که نسل بعدی تلسکوپ فضایی، همانطور که در آن زمان شناخته شده بود، حدود 500 میلیون دلار هزینه داشته باشد و در سال 2007 پرتاب شود، اما در طول سال ها طراحی بسیار پیچیده تر از آن چیزی شده است که هر کسی انتظار داشت. فناوری‌های کاملاً جدیدی مخصوصاً برای پروژه اختراع شد و باید آزمایش و بهبود و سپس دوباره آزمایش می‌شد. هر چه این پروژه بیشتر طول بکشد، هزینه آن بیشتر می شود. و به بیان ملایم، اشتباهاتی مرتکب شد. در یک نقطه، مهندسان از حلال اشتباهی برای تمیز کردن برخی از دریچه‌ها در سیستم محرکه رصدخانه استفاده کردند. در طی یک آزمایش، ده‌ها پیچ «به اشتباه نصب شده» در داخل تلسکوپ شکستند و تکنسین‌ها را به دنبال تمیزکننده‌ها فرستاد. این اشتباهات و اشتباهات دیگر به ماه ها و گاهی سال ها تاخیر در برنامه ها می رسید.

تلسکوپ وب سرانجام در اکتبر سال جاری به محل پرتاب خود در ساحل شمال شرقی آمریکای جنوبی – نزدیک خط استوا، جایی که چرخش زمین به محموله محموله کمک می کند – رسید. به استثنای سایر شگفتی ها، رصدخانه قرار است در صبح روز 22 دسامبر منفجر شود. کیتلین کیسی، ستاره شناس دانشگاه تگزاس در آستین، به من گفت: “این فقط آزاردهنده است.” اگر کاملاً ایمن نیست، نمی‌خواهید هنوز شروع شود. در عین حال شما فقط می خواهید بروید زیرا می دانید که چه ابزار قدرتمندی خواهد بود. کیسی و همکارانش بیشتر زمان رصد را در سال اول عملیات وب دریافت کردند و هزاران کهکشان اولیه جهان را مطالعه خواهند کرد که برای دیدن تلسکوپ‌های کنونی ضعیف‌تر از آن هستند.

و پرتاب یک موشک به فضا حتی استرس زاترین حرکت نیست. پس از اینکه وب سایت پرتاب را ترک کرد، حدود یک ماه طول می کشد تا به مقصد نهایی خود در فاصله 1 میلیون مایلی از زمین سفر کند. در راه، JWST باید تکه تکه قرار گیرد. این رصدخانه بزرگتر از آن است که در وسایل پرتاب موجود جای بگیرد، بنابراین به صورت تا شده بیرون می آید و سپس در فضا باز می شود، مانند گلی که در بهار شکوفا می شود و آینه های درخشان و طلاکاری شده خود را به جهان نشان می دهد.

همه انواع اجزاء باید به ترتیب صحیح مستقر شوند، به ویژه آنهایی که سپر خورشید رصدخانه را تشکیل می دهند. مایک منزل، مهندس ارشد سیستم برای این ماموریت در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا، در یک کنفرانس خبری در اوایل نوامبر به خبرنگاران گفت: این سپر، به اندازه یک زمین تنیس، از پنج لایه مواد پوشش داده شده با آلومینیوم تشکیل شده است که قابل پیش بینی نیستند. ناسا قبلا قطعات سخت افزاری را در فضا مستقر کرده است، اما نه به اندازه این سپر خورشیدی انعطاف پذیر. “ما باید مطمئن شویم که هنگام استقرار، به طور تصادفی هیچ یک از آنها را نگیریم. [the] کریستال پوگا، مهندس سیستم در Northrop Grumman که مدیریت تولید رصدخانه را بر عهده دارد، در همان کنفرانس مطبوعاتی گفت: اجزای حساس تلسکوپ. پوگا گفت که سپر خورشید برای باز شدن به 140 مکانیسم رهاسازی متکی است و هر کدام “باید کاملاً کار کنند”. همه آنها در یک نقطه شکست خوردند.»

شبیه سازی تلسکوپ فضایی جیمز وب که در فضا آشکار می شود
مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا

کل رصدخانه 344 مورد از این خطاها را در یک نقطه دارد که به همان اندازه که به نظر می رسد شوم هستند. منزل، یکی از پیچیده ترین نمونه هایی که ناسا تا به حال امتحان کرده است، گفت: حدود 80 درصد از آنها در توالی استقرار درگیر هستند. ما آن را ساختیم، آن را هموار کردیم، آزمایش کردیم، ثابت کردیم که کار می کند. منزل گفت: اکنون باید آن را بشکنیم، تا کنیم و در واقع دوباره آن را در مدار بسازیم – برای بازیابی، تنظیم مجدد، تنظیم مجدد و کار رباتیک در مدار، “منزل. “این هرگز قبلا انجام نشده است.” البته مهندسان، استقرارهای مختلف را در طول سال‌ها، هم در مدل‌های کوچک و هم در مدل‌های سایز کامل، تمرین کرده‌اند. و ناسا در صورتی که بخشی از فضای بیرونی مشکل داشته باشد، برنامه های خلاقانه اضطراری دارد. مهندسان می توانند رصدخانه را تکان دهند، آن را بچرخانند، حتی آن را در معرض نور خورشید کمی قرار دهند – همه اینها برای کارکرد آن. ناسا با وجود دستگاه شکست خود گزینه ای نیست، بدون شک برای موفقیت این ماموریت تلاش خستگی ناپذیری خواهد کرد. اما اگر وب در یک لحظه در یکی از این شکست ها گیر کند – واقعاً واقعاً – و انرژی مهندسان تمام شود، بازی تمام شده است. برخلاف هابل، این تلسکوپ برای تعمیر طراحی نشده است. فناوری ارسال فضانوردان پر از پیچ گوشتی و پیچ و مهره تا دور از زمین هنوز وجود ندارد. اگر چیزی به طرز وحشتناکی اشتباه پیش برود، اگر وب نتواند آنطور که برنامه ریزی شده است باز شود، قدرتمندترین تلسکوپ فضایی بشریت به زباله های فضایی زیبا 10 میلیارد دلاری تبدیل می شود.

من اخیراً با کمال ادب از ناسا پرسیدم که چرا این کار را می کنید؟ چرا چیزی اینقدر پیچیده، با پتانسیل زیادی برای فاجعه بالقوه بسازیم؟ منزل، مهندس ارشد سیستم‌های این مأموریت، گفت که مهندسان به سادگی نمی‌توانند از شکست در یک نقطه در مأموریتی که اساساً در فضا باز شده بود، جلوگیری کنند. او به من گفت: «وقتی مکانیزم رهاسازی دارید، گذاشتن مازاد کامل در آن سخت است. منزل گفت که فهرست نهایی 344 شکست یک امتیازی، کمترین شکستی بود که می توانستند از عهده آن برآیند.

یوهانا تسکه، اخترشناس مؤسسه علوم کارنگی که تیمش جو سیارات فراخورشیدی را در سال اول ایجاد وب مطالعه خواهد کرد، گفت: این فرآیند پیچیده دلیلی است که چرا حادثه اخیر براکت، اگرچه هشدار دهنده است، اما امکان زنده ماندن نیز وجود دارد. تسکه گفت: اولین واکنش من چیزی شبیه ایموجی با دندان های به هم فشرده بود. واکنش دوم من این بود: این اتفاق روی زمین افتاد. اینجا هنوز جایی است که ما به کل تلسکوپ دسترسی داریم و ابزارها و چیزها را می توان تعمیر کرد. وقتی در فضا باشد، داستان کاملاً متفاوت است.”

با تکان های غیرمنتظره پشت سرشان، تکنسین ها از قبل شروع به نیرو دادن به سیستم های محرکه وب کرده اند که رصدخانه را به مدار خود آورده و آن را در آنجا نگه می دارد. ستاره شناسان در سراسر جهان امیدوارند – آنها در این مرحله چه چیز دیگری می توانند باشند؟ آنها به افرادی که در طول سال ها بر روی سخت افزار تلسکوپ کار کرده اند و قطعات را در جای خود قرار داده اند، اعتقاد دارند. “من به عنوان یک ستاره شناس، نمی دانم چگونه این مشکلات مهندسی را حل کنم. می توانم به شما بگویم براکت چیست؟ کیسی گفت، مطلقاً نه. او گفت اما جامعه نجومی به مهندسان اعتماد دارد. او گفت: «آنها می دانند که ریسک چقدر بالاست.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر