تاریخ واقعی ممنوعیت جهانی است

[ad_1]

دوران ممنوعیت، که برای اکثر آمریکایی ها تصاویری از افسران مجری قانون “غیر قابل لمس” را تداعی می کند، گانگسترهایی با گانگسترهای پر از جاز، به راحتی یکی از رمانتیک ترین دوره های تاریخ ایالات متحده است. همچنین یکی از سوء تفاهم‌هاست. ما اکنون فعالان پرهیزکاری را که رفاه عمومی را ترویج می‌کنند و از گانگسترهای فاسد و قاتل مانند آل کاپون عذرخواهی می‌کنیم، به‌عنوان «تجار قانونی» محکوم می‌کنیم که فقط می‌خواستند عطش پرداخت مشتریان را فرو نشانند. کل مفهوم تحریف شده است.

چگونه همه این اتفاق افتاد؟ چه چیزی باعث ممنوعیت شد؟ پاسخ واقعی ممکن است شما را شگفت زده کند.

در تصاویر فرهنگ عامه و تاریخ‌های جدی دانشگاهی، توضیح معمول به چیزی خلاصه می‌شود که یک نویسنده آن را «لحاف دیوانه‌کننده سیاسی» می‌نامد: محافظه‌کاران آمریکایی کتاب مقدسی که اخلاق، اعتدال و حقوق زنان را در دنیای اوقات فراغت مردانه قانون‌گذاری می‌کنند. Ku Klux کلان سیاه پوستان و مهاجران را “انضباط” کرد و همه آنها به جنون ضد آلمانی و ضد آبجوی غیرمنطقی جنگ جهانی اول تبدیل شدند.

اما جنبش خودداری نمونه ای از انحصارطلبی آمریکا نبود. این یک شبکه جهانی از فعالان و سیاستمداران بود که نه علیه گناه، بلکه علیه بهره برداری اقتصادی از قاچاق بسیار اعتیادآور مخالفت کردند. در اوایل قرن بیستم، ده‌ها کشور تجارت الکل را به نفع رفاه عمومی محدود کردند. در خارج از ایالات متحده، دوازده کشور، از جمله امپراتوری روسیه، نروژ و ترکیه، و همچنین بخش‌های وسیعی از آفریقا و هند استعماری، این ممنوعیت را تصویب کرده‌اند.

با این همه تجربه جهانی که باید مورد بررسی قرار گیرد، احمقانه است که دلایل ممنوعیت گرایی را تقریباً از هر مورد، حتی از طرف آمریکایی معروف، استنباط کنیم.

در روسیه (اولین کشوری که ممنوعیتی را معرفی کرد)، منتقدان استبداد امپراتوری – از جمله نویسنده بزرگ لئو تولستوی و انقلابیون ولادیمیر لنین و لئو تروتسکی – انحصار پادشاه ودکا را محکوم کردند، کسی که درخشش تزار را در بدبختی مستانه تامین مالی کرد. توده ها سوسیال دموکرات های سوئد خواستار انحصار دولتی در قاچاق الکل شده اند تا سود به نفع کل جامعه باشد، نه فقط برای افراد فوق ثروتمند. سوسیال دموکرات های بلژیکی شباهت هایی بین تبعیت طبقه کارگر از الکل و آفریقایی های بی رحم در مستعمره بلژیک کنگو ترسیم کرده اند. در امپراتوری های خودکامه آلمان و اتریش-مجارستان، لیبرال ها – مانند توماس ماساریک، بنیانگذار چکسلواکی – به سوسیال دموکرات ها پیوستند که جمعیتی هوشیار و نشاط آور را پیش نیاز استقلال سیاسی و خودمختاری دموکراتیک می دانستند.

پوستر تبلیغاتی روسیه شوروی علیه خطرات الکل.  رودخانه با یک نهر کوچک شروع می شود!  1929
پوستر تبلیغاتی روسیه شوروی علیه خطرات الکل. رودخانه با یک نهر کوچک شروع می شود! 1929

در امپراتوری دوردست بریتانیا، که بخشی از آن توسط تجارت تریاک در چین و الکل در جاهای دیگر ساخته شد، اعتدال نیز با رهایی ملی همراه بود. “ایرلند هوشیار است، ایرلند آزاد است” فریاد وحدت بخش نسل های ناسیونالیست بود، از ایرلندی متحد تا دانیل اوکانل گرفته تا سین فین، که متوجه شدند انگلیسی ها کسانی بودند که از فروش مشروبات الکلی سود می بردند و ایرلندی های مظلوم را ترک کردند. فقر مست در بچوانالند – بوتسوانای کنونی – پادشاه خشک کاما سوم با حملات الکلی سیسیل رودز و شرکت بریتانیایی آفریقای جنوبی او روبرو شد که تنها سودی را در استثمار میهن خود و مردم هاما می دید. مهاتما گاندی به همین دلیل در هند طرفدار حمایت بود: او می‌دانست که درآمد حاصل از مشروبات الکلی برای دولت بریتانیا حیاتی است و پرهیز از این پول، اشغالگران انگلیسی را از این پول گرسنگی می‌کشد. و هنگامی که نیروهای بریتانیایی و اروپایی امپراتوری عثمانی سابق را پس از جنگ جهانی اول تقسیم کردند، حتی کمال آتاتورک، شراب‌خوار، به ممنوعیت روی آورد تا از سوء استفاده اروپایی‌ها از مردمش جلوگیری کند.

این زمینه جهانی گسترده تر به وضوح نشان می دهد که ممنوعیت گرایی محافظه کارانه نبوده است. مترقی بود این یک برخورد فرهنگی طبقات دارایی نبود که بخواهند فقرا را “انضباط” کنند. برعکس: اعتدال، سلاح ضعیفان در برابر امپریالیسم، علیه سرمایه داری غارتگر، و علیه یک دولت خودکامه بود که انقیاد مردم عادی را به یک ماده اعتیادآور تشویق می کرد و از آن بهره می برد. ممنوعیت گرایی ارتجاعی نبود. انقلابی بود

بازگشت این درک به ایالات متحده حقایق ناراحت کننده ای را در مورد تاریخ آمریکا آشکار می کند. یعنی، این نشان می دهد که تاریخ اعتدال آمریکا – از پیشگامی لیمن بیچر شش خطبه در بی اعتدالی (1826) به اصلاحیه بیست و یکم (لغو) – معمولاً به عنوان تاریخ سفیدپوستان تدریس می شود. آمریکایی های آفریقایی تبار، سرخپوستان و گروه های مهاجر تا حد زیادی از تاریخ پرهیز ما حذف شده اند. اکثر آنها به عنوان جوامع محروم و بدون نمایندگی خود معرفی می شوند. این تعجب آور است زیرا، همانطور که مشخص است، سرسخت ترین حامیان تحریک آمیز آمریکا همیشه جمعیت اقلیت آن بوده اند.

اولین بنرهای آمریکا در واقع اولین مردم آن بودند. از زمان تماس اولیه خود با مهاجران اروپایی، سرخپوستان توسط ارواح صنعتی حیرت انگیزی که قبلاً در معرض آنها نبوده اند، از بین رفته اند. رهبران هندی مانند لاک پشت کوچولو، جلیقه قرمز، تکومسه و شاهین سیاه برای چندین دهه قبل از اینکه فعالان سفیدپوست به این امر دست بزنند، سخت در برابر غارت “آب شرور مرد سفیدپوست” جنگیدند.

هنگامی که اصلاح طلبان سفیدپوست سرانجام در اوایل قرن نوزدهم علت اعتدال را پذیرفتند، به طور جدایی ناپذیری با الغاگرایی پیوند خورد. ویلیام لوید گاریسون، وندال فیلیپس، مارتین دیلانی و آبراهام لینکلن مردانی میانه رو بودند. شاید معروف‌ترین سخنران اعتدال آن روز فردریک داگلاس بود که سوگند یاد کرد «تمام این ممنوعیت را تحمل کند» تا اطمینان حاصل کند که سیاه‌پوستان آمریکایی «با صدا، رأی و همکاری از جنبش بزرگ ممنوعیت حمایت می‌کنند». نسل‌هایی از فعالان حقوق مدنی – مانند آیدا ولز، بوکر تی واشنگتن و WEB Du Bois – پرچم پرهیز را برای بهبود جوامع سیاه‌پوست و سفیدپوست گرفته‌اند.

جنبش حقوق زنان نیز با اعتدال در حال ظهور است. زنان بار عمده مستی مردان را به دوش کشیدند، اما از نظر اقتصادی، قانونی و سیاسی ناتوان بودند. تضمین حقوق سیاسی برابر تنها راه مقابله با نیروی سیاسی مستقر دستگاه فاسد الکل بود. سوزان بی. آنتونی، الیزابت کدی استانتون و فرانسیس ویلارد، فعالان حقوق برابر، فعالیت سیاسی خود را به عنوان فعالان اعتدال آغاز کردند. حق رای، لغو و اعتدال با هم اعلام می کنند که هیچ کس حق ندارد از دیگری برای منافع خود بهره برداری کند.

توضیح منسوخ شده برای برخورد فرهنگی این ممنوعیت همیشه در تلاش بوده است توضیح دهد که چگونه اصلاحیه هجدهم – تاج دستاورد این جنبش فرضی “ارتجاعی” – در بحبوحه یک دوره مترقی آمده یا توسط مجالس قانونگذاری کنگره حمایت شده و در سراسر کشور به تصویب رسیده است. این نباید سردرد باشد. ممنوعیت گرایی یک جنبش اساساً مترقی بود که هدف آن مقابله با افراط در سرمایه داری و فساد بود. دموکرات‌هایی مانند ویلیام جنینگز برایان و جمهوری‌خواهانی مانند تدی روزولت موافق بودند که حکمرانی خوب به معنای شکستن انحصارات قدرتمند و ماشین‌های سیاسی فاسد است و با گسترش بدبختی و فقر، به اصطلاح اعتماد الکل بدترین مجرم است.

تاریخچه ممنوعیت گرایی آمریکایی که نسل ها برای ما گفته شده است، نه تنها کاملاً اشتباه است، بلکه از انواع سوگیری های تاریخی نهفته اشباع شده است. خرد متعارف اساساً هم اهداف و هم دامنه جنبش پرهیز را به عنوان «گناه» به جای سرمایه داری غارتگرانه معرفی می کند و به طور غیر صادقانه نسل های اصلاح طلبان خیرخواه را تحقیر می کند و اهمیت بازیگران سیاسی سفیدپوست را در طول تاریخ آمریکا رد یا مبهم می کند.

روایات تاریخی بیش از حد باریک مانند کرکره اسب هستند. حذف آنها با قرار دادن تجربه آمریکا در یک زمینه جهانی و مقایسه ای غنای دنیای گسترده تر را به ما نشان می دهد و سوگیری ها، کاستی ها و نقاط کور ما را آشکار می کند. تاریخ عامیانه واقعی ممنوعیت گرایی نه جنگ صلیبی اخلاقی دیوانگان افراطی، بلکه یک جنبش اصلاحی حیاتی را نشان می دهد که اساساً با اصول بنیادین آمریکا سازگار است و تنوع باورنکردنی مردم آمریکا را منعکس می کند. حتی امروز که تاریخ ملت خود را می خوانیم، دیدگاه ممنوعیت ممکن است تأکید کند که درک عمومی ما از گذشته اغلب اشتباه است.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum penetrasyon testiistanbul duşakabinsu tesisatçısımarmaris escorthtml nullednulled themesmobil ödeme bozdurturkcell mobil ödeme bozdurmavodafone mobil ödeme bozdurmayabancı dizi izle