بهترین عطاری آنلاین و اینترنتی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

وی با اشاره به نظارت بر عطاری ها در شهرستان جهرم گفت: بازدید از عطاری ها به طور معمول توسط کارشناسان اداره نظارت بر فرآورده های طبیعي، سنتي و مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه صورت مي پذيرد و در کنار آن بر حسب مورد بازديدهاي مشترک همراه با اداره اماکن، اداره تعزيرات، معاونت بهداشتي و درمان دانشگاه و بازرسين مبارزه با کالاي قاچاق انجام مي شود كه تعداد بازرسي از هر عطاري به طور روتين حداقل چهار بار در سال است.

مدیر نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی، مکمل دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: داروها، مکملهاو فرآورده هاي طبيعي بايد داراي مجوز وزارت بهداشت بوده ومحصولات وارداتي نيز بايد برچسب “تيتک” داشته باشد. وی گفت: در سطح شهرستان جهرم ۱۰ فروشگاه عرضه مکمل ورزشی و ۳۴ باشگاه ورزشی وجود دارد که بازدید بصورت کلی با هدف عدم تجویز دارو هاي نيروزا و مکمل هاي ورزشي قاچاق و تاريخ گذشته صورت مي پذيرد که اين بازديد ها توسط کارشناسان اداره نظارت بر فرآورده هاي طبيعي به همراه نماينده اداره ورزش و جوانان و نماينده اداره اماكن به صورت مشترك انجام مي شود.

كه در اين خصوص معاونت غذاو داروي دانشگاه علوم پزشكي جهرم بازديد ها ي متعددي به همراه كارشناسان اداره ورزش و جوانان شهرستان از باشگاه هاي ورزشي به عمل آورده كه تا حد زيادي از بروز خطا در اين حوزه پيشگيري شود. معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: اکنون در شهرستان جهرم ۶۱ عطاری وجود دارد و عطاری ها می بایست پروانه کسب خود را در معرض ديد عموم قرار دهند. افروز جعفرنیا مدیر نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی , عطاری شفابخش مکمل دانشگاه علوم پزشکي جهرم با اشاره به فروش و عرضه مکمل هاي ورزشي توسط فروشگاه هاي موجود در سطح شهر گفت: متاسفانه يکي از مشکلات اصلي دراين رابطه، ارائه مشاورههاي دارويي از طريق فروشگاه هاي موجود در سطح شهر و يا مربيان ورزشي و همچنين توزيع غير مجاز مکملهاي ورزشي درباشگاههاست.

به گفته وی کرم های دست ساز پوستی، داروها و معجون های غیرمجاز برای درمان چاقي و لاغري، تقويت قواي جنسي و ترک اعتياد از بيشترين اقلام کشف شده غير مجاز در چهار ماه نخست سال ۹۸ بوده است. برای اشتغال به حرفه عطاری ارائه مدرک دانشگاهی ویژه ای ضروری نیست اما تحصیلات دانشگاهی در رشته هایی مانند طب سنتی و گیاهان دارویی راه مناسب و قابل اطمینانی برای بدست آوردن دانش کافی در این زمینه است و قطعا بسیار کمک کننده خواهد بود. عطاری محل کسب عطار است و محلی است برای عرضه و فروش محصولات آرایشی و بهداشتی گیاهی، گیاهان دارویی، عرقیات گیاهی، و در کل مفردات استاندارد و بهداشتی و فرآوردههای طب سنتی ایرانی که توسط شرکتهای مجاز و معتبر تولید شده باشند و عطار کسی است که به اصول شناشایی، خواص و نگهداری و عرضه این موارد آگاهی کافی داشته باشد.

ایندکسر