ایران تحت فشار دولت بایدن است

[ad_1]

Фمقامات جدید عربستان امروزه نسبت به شاهزاده ترکی الفیصل، پسر ملک فیصل فقید و سفیر سابق در واشنگتن، رک یا رنگارنگ تر هستند. اگرچه او دیگر منصب دولتی نداشت، اما شاهزاده نفوذ و درک پادشاهی را حفظ کرد و به لطف فعالیت دو دهه ای خود به عنوان رئیس اطلاعات ریاض، بهتر از هرکسی رقابت خود با ایران را درک کرد. بنابراین من از ارزیابی صریح او از وضعیت فعلی کمی شگفت زده شدم. او به من گفت: «ایرانی‌ها ما را به کویون‌ها نزدیک می‌کنند». (او در یک محیط شخصی صحبت کرد و بعداً به من اطمینان داد که می توانم از او نقل قول کنم.)

پادشاهی باید در برابر حریفی که در اثر تحریم ها خفه شده است، که اقتصادش کمتر از یک سوم اقتصاد خودش است، بودجه نظامی اش کمتر از یک چهارم بودجه پادشاهی است و اصلاً تولید نفتش نیست، احساس امنیت کند. .. زمان کم. با این حال، نگرانی ها در عربستان سعودی، سلطنت عرب سنی، در مورد ایران، یک حکومت مذهبی شیعه ایرانی، در چند دهه گذشته و بدون دلیل ثابت بوده است.

مقامات ایرانی سال ها به کنترل چهار پایتخت عربی: بیروت، دمشق، صنعا و بغداد افتخار کرده اند. در این کشورها، تهران شبکه‌ای از شبه‌نظامیان را اداره می‌کند که از طریق آن قدرت را فرافکنی می‌کند، منابع محلی را تخلیه می‌کند و حلقه‌ای از آتش را تشکیل می‌دهد که اساساً عربستان سعودی را احاطه کرده است. رویکرد ارزان‌تر و نامتقارن ایران به جنگ، این کشور را نسبت به همسایگان غنی‌تر خود در خلیج‌فارس با نیروهای سنتی مسلح اما کمتر با تجربه، برتری می‌دهد. به آن برنامه هسته ای را اضافه کنید که با سرعت در حال پیشرفت است، شاهزاده ترکی واقعاً درست می گوید. یا حداقل تا خیلی زود این اتفاق می‌افتد، زیرا تغییرات ظریف اما جدی در خاورمیانه باعث می‌شود ایران احساس ناامنی و گوشه‌گیری کند. بنابراین، به طور متناقض، تهران بیش از حد مطمئن عمل می کند و سازش ناپذیر است، همه اینها ترکیب خطرناکی را ایجاد می کند.

بیایید با برنامه هسته ای ایران شروع کنیم. تهران امیدوار بود که ریاست جمهوری جو بایدن منادی بازگشت آسان و سریع به توافق هسته ای که دونالد ترامپ از آن خارج شد و همراه با آن لغو تحریم ها باشد. اما دولت بایدن سازش ناپذیرتر از آن چیزی بود که ایرانی ها انتظار داشتند. تقریبا یک سال پس از روی کار آمدن بایدن، هیچ آرامشی برای اقتصاد ایران وجود نداشته است. از سال 2019 تا 2020 7 درصد کاهش یافت و پول ملی کاهش یافت. صادرات نفت ایران در سال 2016 پس از اجرایی شدن توافق هسته ای به 2.5 میلیون بشکه در روز افزایش یافت و سپس در دوره ترامپ به 400 هزار بشکه در روز کاهش یافت. در دوران بایدن، صادرات نفت افزایش یافت، اما تنها، و ذخایر این کشور تنها به لطف افزایش قیمت نفت تقویت شد. در دوران ترامپ، ایران دسترسی به بیش از 100 میلیارد دلار از ذخایر خارجی خود را از دست داد. تا کنون با بایدن، آنها خارج از محدوده، در حساب های بانکی در سراسر جهان باقی مانده اند. ایران برای تثبیت پول ملی خود، حفظ اقتصاد و جلوگیری از اعتراضات به این پول نیاز دارد. و با این حال، علیرغم همه اینها، به نظر نمی رسد ایران تمایلی به سازش داشته باشد و به تامین مالی و توسعه برنامه هسته ای خود و بازی های قدرتمند منطقه ای خود ادامه دهد.

اما منابع محدودتر بزرگترین نگرانی ایران نیست. یکی از دانشگاهیان ایرانی مستقر در خارج از کشور، که خواست نامش فاش نشود، زیرا هنوز به طور منظم به تهران سفر می کند، به من گفت که اگرچه ایران نمی تواند مانند گذشته برای متحدان منطقه ای و نیابت های خود هزینه کند (این رقم تقریباً نصف آن چیزی است که در سال 2014 بود. او برآورد می‌کند که به حدود 2 تا 3 میلیارد دلار در سال، چالش واقعی پیش روی تهران، چشم‌انداز منطقه‌ای است که به سرعت در حال تغییر است – به همین دلیل است که نمی‌تواند در مذاکرات هسته‌ای مصالحه کند.

اول، اینها حملات مداوم اسرائیل به دارایی های نظامی ایران در سوریه و ادعایی خرابکاری در تاسیسات انرژی یا هسته ای ایران در چند سال گذشته است. در داخل سوریه، ایران نیز باید با ارتش قدرتمندتر روسیه که در حال کاهش بخشی از قدرت آن در زمین است، همکاری کرده و گاهی با آن رقابت کند.

نگران کننده تر، طغیان خشم مردمی در بیروت و بغداد در پاییز 2019 علیه فساد و فرقه گرایی بود که نفوذ ایران و شبه نظامیان نیابتی تهران را در هر دو کشور نیز هدف قرار داد. دخالت ایران در لبنان و عراق به جز نزدیک ترین متحدان تهران یا چند فاسد، منافع اقتصادی برای مردم این کشورها به همراه نداشته است. در همین حال، هر دو طرف در حال فرو رفتن در وضعیت انحطاط اقتصادی هستند. کریم سجادپور، تحلیلگر ایرانی در بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی (جایی که من غیر مقیم هستم)، این پویایی را به عنوان “محور بدبختی” توصیف می کند. اعتراضات در سال 2019 در حالی صورت گرفت که خود ایرانی ها علیه دولت خود راهپیمایی می کردند. در مجموع، جنبش‌های مختلف از جمله چالش‌های پیچیده‌تر پیش روی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای نخبه قدس ایران، در دوران حرفه‌ای خود بودند. ایرانیان به اندازه کافی نگران موج نارضایتی بودند که سلیمانی شخصاً در سرکوب خشونت آمیز در هر سه کشور دست داشت قبل از اینکه در حمله آمریکا در عراق در ژانویه 2020 کشته شود.

اعتراضات در لبنان و عراق همچنان ادامه دارد. در دومی، تغییر احساسات علیه تهران منجر به ماندن متحدان ایران در انتخابات پارلمانی ماه گذشته شد. این بدان معنا نیست که نفوذ ایران در عراق در حال کاهش است، بلکه به معنای پیشرفت در کنترل این کشور است. تنها یک ماه پس از انتخابات، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، به سختی از یک سوء قصد در قالب حمله هواپیمای بدون سرنشین به محل اقامت خود که مقامات آمریکایی و عراقی آن را شبه نظامیان طرفدار ایران مقصر دانستند، جان سالم به در برد. این که آیا ایران دستور حمله را داده یا نه تقریباً بی ربط است – اگر این کار را می کرد، این حرکت نشان دهنده خشم و عدم اطمینان است. در غیر این صورت، تلاش برای ترور نشان دهنده کاهش کنترل او بر شبه نظامیان است.

در لبنان، معترضان برای اولین بار، از جمله در برخی از قدرتمندترین شهرهای این شهر، علیه حزب الله و شبه نظامیان مورد حمایت ایران و رهبر آن، حسن نصرالله، شعار سر دادند. به نظر می رسد تحقیقات درباره انفجار سال گذشته در بندر بیروت حزب الله را نگران کرده است. تابستان امسال، یک سری حوادث باعث شد که اعضای حزب‌الله با مردمی از جوامع مذهبی مختلف در مکان‌های مختلف درگیر شوند و در کشوری با سلاح‌های بسیار زیاد، حداقل دو تن از اعضای این گروه شیعه به ضرب گلوله کشته شدند که نشان می‌دهد هاله شکست ناپذیری آن مورد اصابت قرار گرفته است. . . گروه های اپوزیسیون لبنان امیدوارند تا بخشی از موفقیت های دیده شده در عراق را تکرار کنند و در انتخابات سال آینده کرسی هایی را از حزب الله و متحدانش در پارلمان بگیرند. در اینجا نیز، تا زمانی که نارضایتی مردم واقعی باشد و ایران بیاموزد که سلطه از طریق سرکوب و ترور کار سختی بی پایان است، تهران به استفاده از همه ابزارها، از جمله خشونت، برای حفظ سیطره خود ادامه خواهد داد.

آیا دافعه مردمی علیه ایران می تواند به یک تغییر سیاسی واقعی تبدیل شود؟ پاسخ کوتاه، حداقل نه به صورت معنادار است، زیرا مکانیسم های محلی کمی برای گول زدن ایران و متحدان مستقر آن در لبنان و عراق وجود دارد.

تیاو برای ما می آورد به پویایی های منطقه ای و دولت بایدن. چند ماه گذشته یک بازی چند بعدی جالب شطرنج در خاورمیانه بوده است: عراق میزبان مذاکرات بین عربستان سعودی و ایران بوده است. وزیر خارجه امارات متحده عربی از دمشق دیدن کرد. اردن و مصر پیشنهادهایی برای مقابله با بحران انرژی در لبنان ارائه کرده اند. اردن، اسرائیل و امارات قرارداد انرژی جداگانه امضا کردند. و خیلی بیشتر علاوه بر این این بیشتر یک فعالیت منطقه‌ای است که عمدتاً تعاونی است، تا خاورمیانه در سال‌های گذشته شاهد آن بوده است.

تفسیر بیش از حد از نیات پشت چنین حرکاتی یا میزان تفکر استراتژیک در آن آسان است. اما سه مدل موازی به وجود آمده است که همه آنها باید تهران را نگران کند.

اولاً، به نظر می‌رسد تلاش‌ها برای تعامل با ایران برای کاهش تنش‌ها، از جمله از سوی سعودی‌ها، تا حد زیادی به صورت پیش فرض باشد. وزیر خارجه پادشاهی این کشور مذاکرات در بغداد را “صمیمی” و “اکتشافی” توصیف کرد، در حالی که یکی دیگر از مقامات گفت این گفتگو بی معنی است. پیش بینی می شود در هفته های آینده هیئتی بلندپایه از امارات به تهران سفر کند. هیچ کس انتظار پایان دهه ها رقابت و خصومت را ندارد و هنوز هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد تهران به اندازه کافی به ریاض برای بازگشایی سفارت عربستان در ایران پیشنهاد می دهد. تعامل منطقه‌ای با ایران می‌تواند به کاهش تنش‌ها با پیشروی مذاکرات هسته‌ای کمک کند. کشورهای عربی حداقل می توانند به ایالات متحده روی آورند و در واقع بگویند: «ما متعهد هستیم. مثبت بودیم ما چیزی نداریم.”

ثانیاً، هیچ چیز در سال های اخیر به اندازه تفرقه و ناکارآمدی در کشورهای عربی به نفع ایران نبوده است. اقدامات تحریک آمیز مانند ربوده شدن کوتاه نخست وزیر لبنان از ریاض در سال 2017 یا حمله وی به جنگ یمن در سال 2015 نتیجه معکوس داشت و فرصت هایی را برای ایران فراهم کرد تا مشارکت خود را در هر دو کشور عمیق تر کند. پس از حمله ایالات متحده به عراق در سال 2003، عربستان سعودی یک شریک بی میل و تقریباً غایب در عراق پس از صدام به نفع ایران بود. اکنون به نظر می رسد که کشورهای عربی به طور موقت با یکدیگر همکاری می کنند تا به مسائل انرژی منطقه ای رسیدگی کنند. حتی عربستان سعودی نیز در حال بحث در مورد قراردادهای چند میلیارد دلاری با عراق است. دو سال پیش، یکی از مقامات ارشد سعودی به من گفت که بهترین راه برای مقابله با ایران، نگاه اقتصادی به منطقه است.

علاوه بر این، چندین دهه پس از صلح یخی بین اسرائیل و همسایگانش اردن و مصر، چندین کشور خلیج فارس معاهدات صلح را با اسرائیل امضا کردند، مجموعه ای از توافقنامه ها که معمولاً به عنوان توافق نامه ابراهیم شناخته می شود، و توسعه روابط عمومی و همکاری بین اسرائیل و امارات متحده عربی. مخصوصا سریع این قراردادها کمک چندانی به فلسطینی ها نکرد و در تلاش های تبلیغاتی چند دهه ای ایران برای محکوم کردن خود به عنوان تنها مدافع واقعی آرمان فلسطین نقش داشت. اما این توافق‌ها همچنین یک چالش استراتژیک واقعی برای تهران است که اکنون با جبهه کشورهای عربی روبرو است که فعالانه با اسرائیل همکاری می‌کنند.

در نهایت، پیشنهاداتی برای بشار اسد دیکتاتور سوریه در اردن و امارات وجود دارد – سیاست واقعی واقع بینانه در بهترین حالت، یا شاید در بدترین حالت. اسد قرار است با جنایات جنگی بین‌المللی و محاکمه‌های نسل‌کشی روبرو شود، اما 10 سال پس از آغاز قیام مسالمت‌آمیز، به یک جنگ داخلی خونین در سوریه تبدیل می‌شود – که در آن اکثریت قریب به اتفاق قربانیان نتیجه گلوله باران دولت با کمک روسیه بعدا – اسد هستند. معلومه که به جایی نمیرسه

در همین حال، اقتصاد اردن در یک دهه گذشته به دلیل بسته شدن مرزها، خفقان تجارت و سیل پناهجویان وارد شده، ضربه واقعی را متحمل شده است. الزامات اردن برای پیوند با اسد با الزامات امارات متفاوت است، اما هر دو مزیت را در کمرنگ کردن حضور ایران در سوریه می بینند. (تلاش برای جدا کردن سوریه از ایران رویای دیرینه بسیاری از جمله دولت جورج دبلیو بوش بوده است، اما روابط دمشق و تهران از اوایل انقلاب ایران عمیق بوده است.) حتی یک اختلاف دیپلماتیک بین ریاض. و تهران. به نظر می رسد بیروت چند هفته پیش نتیجه تلاش پیچیده پادشاهی برای بازیابی نفوذ در لبنان پس از واگذاری زمین به ایران در سال های گذشته باشد. به عبارت دیگر، کشورهای عربی به تهران سیگنال می دهند که دیگر تنها بازیگر در عراق، لبنان و سوریه نیست. (یمن یک موضوع متفاوت است.)

همه این فعالیت‌های منطقه‌ای در حال وقوع است، با هماهنگی بی سر و صدا در پس‌زمینه، تشویق برخی اقدامات و در عین حال دلسرد کردن یا نادیده گرفتن برخی دیگر (مانند پیشنهادات اسد)، اما به طور کلی درگیر دیپلماسی بسیار بیشتری در منطقه قبل از ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران است. این هفته پس از یک وقفه پنج ماهه.

بحران در خاورمیانه همیشه در گوشه و کنار است و اگر مذاکرات هسته ای با ایران به جایی نرسد، تنش ها دوباره به سرعت افزایش خواهد یافت. اینجاست که سطح غیرمعمول گفتگو و تلاش‌های همکاری بین‌عربی می‌تواند تعادل و به ندرت برای همه یک برد-برد ایجاد کند. به جز رهبران ایران.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum penetrasyon testiistanbul duşakabinsu tesisatçısımarmaris escorthtml nullednulled themesmobil ödeme bozdurturkcell mobil ödeme bozdurmavodafone mobil ödeme bozdurmayabancı dizi izle